Międzynarodowy karp, czyli o Świętach za granicą

Co prawda Święta Bożego Narodzenia już dawno za nami, nie powstrzymało to jednak naszego reportera, by zgłębić tradycje związane z tym okresem w innych państwach. Na tropie świątecznych tradycji poza granicami Polski był Olek Dudziak.

Swoje poszukiwania Olek rozpoczął za wschodnią granicą Polski, czyli na Ukrainie. O tradycjach tam panujących mówi Sofijka Hulczewska, na co dzień mieszkająca w miejscowości Skole.

Mimo zupełnie innych dat, w których obchodzi się święta w Polsce i na Ukrainie, podobieństwa są dosyć zauważalne. W dalszej kolejności nasz reporter udał się więc na północ od Ukrainy i wylądował w Białorusi. O okresie świątecznych w tamtym rejonie mówi Jaugien Khadanionak pochodzący z Pińska.

Brzmi znajomo prawda? Mniej znajomo robi się jednak, gdy zajrzymy na Wyspy Brytyjskie, których tradycje wyjaśnia Sally Sosnicka z Londynu.

Tradycje związane z obchodami świąt tego typu różnią się od siebie, czasami są to detale, w innych przypadkach w zasadzie wszystko. Jest jednak jedna rzecz, która łączy te wszystkie kultury. Spoiwem tym jest chęć i potrzeba przebywania w tym okresie z rodziną, i bliskimi przyjaciółmi.

Materiał przygotował Olek Dudziak

[fot. k-internationa.com]