Bez telefonu jak bez ręki?

O narkotykach, alkoholu i negatywnych skutkach ich nadużywania słyszeliśmy nie raz w mediach. ,,Stop Narkomanii, Alkoholizmowi, Przemocy!’’. A co z przesiadywaniem w mediach społecznościowych?

Problem powstaje gdy nie jest tak łatwo zidentyfikować uzależnienie, gdy dane zachowanie może osobie postronnej wydawać się normalne. Jesteśmy narażeni na coraz więcej czynników, które mogą wywołać u nas tzw. uzależnienia behawioralne.

Czym jest uzależnienie behawioralne? Na to pytanie odpowiada psycholog Andrzej Naiberg.

Sprawdzasz co chwilę Facebooka, Instragrama, Snapchata, bo wydaje ci się, że coś cię omija? Silne pragnienie wykonania danej czynności oraz brak możliwości jej kontrolowania to tylko przykłady objawów uzależnienia.

Jak sprawdzić czy jestem uzależniony?

Zakupoholizm, pracoholizm, objadanie się, a nawet uzależnienia, które na pierwszy rzut oka wydają się być korzystne – jak uzależnienie od ćwiczeń – oddziałują negatywnie nie tylko  na nasze ciało, ale przede wszystkim szkodzą naszej psychice. Zastępowanie rozwiązywania problemów chwilowymi przyjemnościami może doprowadzić do odosobnienia, poczucia samotności, czy nieradzenia sobie z rzeczywistością.

Uzależnienia behawioralne można leczyć. Współczesna nauka dysponuje kilkoma sposobami radzenia sobie ze złymi nawykami od psychoterapii, grup samopomocowych po farmakoterapię. Jeśli potrzebujesz pomocy lub masz pytania dotyczące uzależnień behawioralnych warto zajrzeć na stronę Uzależnienia Behawioralne, gdzie znajdziesz poradnię online lub skorzystać z telefonu zaufania: 801-889-880.

Materiał: Olek Dudziak

[Fot.] pabak sarkar via Foter.com / CC BY