Z eWUŚ łatwiej do lekarza?

eWUŚ, czyli system Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców działa od 1 stycznia. Dzięki niemu pracownik rejestracji w ciągu kilku sekund dostaje z Centralnego Wykazu Ubezpieczonych informację, czy pacjent figuruje na liście uprawnionych do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych.

Jak sytuacja wygląda w Akademickiej Przychodni Lekarskiej? Sprawdziła to nasza reporterka Magda Gałecka.

Gdy chory jest ubezpieczony, a system wskazuje inaczej pacjent  jest poproszony o złożenie pisemnego oświadczenia, że ma ubezpieczenie. Koszty jego leczenia pokrywa wówczas NFZ. Jeżeli okaże się, że oświadczenie jest nieprawdziwe, Fundusz będzie domagał się od pacjenta zwrotu pieniędzy za leczenie i lekarstwa kupione ze zniżką.

Zdjęcie: Oficjalny portal informacyjny o eWUŚ

Posted in UMK