„Zaklęła po polsku. Szwedzkie przekleństwa były do niczego, zwłaszcza w takich chwilach.”

Zygmunt Miłoszewski, autor bestsellerowych powieści kryminalnych staje tym razem w obliczu największej zagadki naszych czasów. Łączy klasyczny kryminał z odrobiną thrillera, garścią historii i szczyptą humoru. Osiąga pozycję bezcenną. W dosłownym tego słowa znaczeniu!

Bezcenny, bo tak brzmi tytuł powieści, o której chcę Wam dziś opowiedzieć, to książka, której akcja dzieje się na kilku płaszczyznach. Rzecz zaczyna się w Tatrach, choć bynajmniej nie jest to książka o górskiej wspinaczce. Ten motyw jest jednak dość istotny. Niemcy po przegranej wojnie starają się ukryć najcenniejsze łupy. Z Polski wywożone są masowo zrabowane dzieła sztuki, które wkrótce jednak wracają do Ojczyzny. Wśród nich brakuje Portretu Młodzieńca pędzla Rafaela, który do dziś pozostaje najcenniejszym, zaginionym dziełem.

Nagle przenosimy się do czasów współczesnych, gdzie doktor Zofia Lorentz, historyk sztuki z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, próbuje sprawić by zrabowane dzieła sztuki wróciły do kraju. Sprawa okazuje się być niezwykle trudna, a jednocześnie pilna i poufna. Zdaje się, że namierzono Portret Młodzieńca.

Autor powieści – Zygmunt Miłoszewski- od połowy lat 90 pracuje jako dziennikarz. Zaczynał w Super Expressie, gdzie relacjonował procesy sądowe. Literacko zadebiutował w 2004 na łamach „Polityki” opowiadaniem Historia Portfela, nadesłanym na konkurs organizowany przez Jerzego Pilcha. W 2005 roku wydał powieść grozy Domofon. W 2006 roku wydał baśń przygodową dla dzieci Góry Żmijowe, za którą otrzymał Wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Rozgłos przyniosła mu trylogia o Teodorze Szackim – Uwikłanie, Ziarno PrawdyGniew. Wszystkie książki Miłoszewskiego ukazały się za granicą, przetłumaczone zostały na wiele języków. Pisarz został wyróżniony licznymi nagrodami m.in. dwukrotnie Nagrodą Wielkiego Kalibru w 2008 i 2011 roku oraz Paszportem Polityki w 2014 roku.

Bezcenny to świetnie skrojona powieść łącząca w sobie najlepsze cechy światowego poziomu. Autor stworzył wciągającą i bardzo wiarygodną fikcję literacką, która inspiruje czytelnika. Zwroty akcji spotykają się na każdym kroku by wywrócić do góry nogami cały obraz, który zdążyliśmy stworzyć. Nietypowe, zaskakujące, a jednocześnie świeże zakończenie pokazuje ciekawość świata, pomysłowość i poczucie humoru autora.

zdjęcie: zbiory prywatne, Portret Młodzieńca