Nowy rok akademicki czas start!

Nowy rok akademicki na UMK. Po hucznych obchodach 70-lecia nadszedł czas na powitanie kolejnego rozdziału w życiu uniwersytetu. Obchody 1 października rozpoczęły się od złożenia przez senat UMK pod pomnikiem Mikołaja Kopernika kwiatów.

O godzinie 11:00 w Auli UMK rozpoczęła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2015/2016. Do powitania przybyłych gości oraz studentów głos zabrał rektor UMK, JM prof. dr hab. Andrzej Tretyn.

„Poza obchodami 70. rocznicy powstania naszego uniwersytetu rok 2015 był okresem ciężkiej pracy nas wszystkich. To także czas pierwszych, bardzo obiecujących efektów poprawy naszych finansów.”

Głos zabrał wiceminister Włodzisław Duch, który odczytał list od minister Leny Kolarskiej-Bobińskiej skierowany do społeczności UMK.

„W nowelizacji ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym wprowadziliśmy możliwości tworzenia związków uczelni i konsolidacji uczelni. Mamy nadzieję, że to jest droga do wzmocnienia konkurencyjności naszej nauki.”

Marszałek województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Całbecki, mówił o dużym stopniu uzależnienia różnych sektorów gospodarczo-społecznych i nauki.

„Wszyscy liczymy na to, iż będziemy w stanie odpowiedzieć na problemy, jakie stoją przed nami do rozwiązania. I wykorzystamy potencjał badawczo-naukowy Polski, również naszego Uniwersytetu, dla rozwoju naszego regionu”

Prezydent miasta Torunia, Michał Zaleski, złożył życzenia z okazji kolejnego roku akademickiego oraz wspomniał o istocie zachowania tożsamości przez Uniwersytet.

Do studentów pierwszego roku zwrócił się przewodniczący Samorządu Studenckiego UMK, Piotr Durtan.

Żaków pozdrowił rektor UMK:

Oraz wiceminister Duch:

Oficjalnie można powiedzieć, że rok 2015/2016 został rozpoczęty.

Materiał: Paulina Jaskulska
Zdjęcie: Piotr Michalczewski