Hendrix na plakacie Tofifest. W oparach mitu, czyli „Klub 27”.

Jimi Hendrix nieprzypadkowo widnieje na plakacie 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu. Jest on jednym z artystów umieszczanych w mitycznym „Klubie 27”, który będzie tematem głównego pasma Tofifest — Zjawisk. W jego ramach zobaczymy filmy zainspirowane życiem artystów z „Klubu 27”, wyreżyserowane przez Oliviera Stone, Gusa van Santa i Asifa Kapadię.

Pasmo Zjawiska co roku jest główną osią tematyczną Tofifest. Festiwal wielokrotnie pochylał się nad przywracaniem do łask zapomnianych, niechcianych czy wyklętych zjawisk filmowych. Tym razem wychodzi poza przyzwyczajenia widza, potwierdzając miano „festiwalu niepokornego”, który nie boi się zaskakiwać i tworzyć przestrzeni do szeroko pojętej dyskusji.

Termin „Klub 27” pojawił się w roku 1994 po nagłej śmierci lidera Nirwany Curta Cobaina, ale korzeni tej teorii spiskowej należy szukać w latach 60. i 70. XX wieku. Wśród muzyków zmarłych w wieku 27 lat znalazły się bowiem takie gwiazdy tamtych lat, jak Janis Joplin, Jimi Hendrix, Jim Morrison z The Doors, Brian Jones z Rolling Stones, Alan Wilson z Canned Heat czy Ron „Pigpen” McKernan, założyciel Grateful Dead. Jako 27-latek zmarł też znakomity malarz Jean-Michel Basquiat i aktor Jonathan Brandis. Niektórzy włączają do tego grona Heatha Ledgera i Amy Winehouse, stwarzając w ten sposób wrażenie, że klub wciąż funkcjonuje, a nie był jednorazowym zjawiskiem.

„Klub 27” stał się źródłem inspiracji dla wielu twórców filmowych. W programie festiwalu zaprezentowane zostaną wybrane filmy, które przypomną nam postaci-legendy: „Janis: Little Girl Blue” („Janis, mała smutna dziewczyna”, 2015) reż. Amy Berg — drugi pokaz w Polsce, „Jimi Hendrix: the guitar hero” reż. Jon Brewer, „Kurt Cobain: Montage of heck” reż. Brett Morgen (2015, 6 nominacji do Emmy Award), „The Doors” reż. Oliver Stone, „Amy” reż. Asif Kapada, „Ostatnie dni” reż. Gus van Sant czy „The 27 Club” reż. Eric Dunton. Odbędzie się też debata, której celem będzie poszukiwanie przyczyn i skutków powstawania współczesnych legend, które później ulegają mass medialnej komercjalizacji.

„Klub 27” to zjawisko łatwe do podważenia i pozbawione realnych podstaw, co nie przeszkodziło mu obrosnąć błyskawicznym kultem, typowym dla innych wytworów popkultury. Czy „Klub 27” w ogóle istnieje? Wątpliwe, stwierdzi lwia cześć społeczeństwa, ale są i tacy wśród nas, którzy wsłuchując się w „Alabama Song” The Doors spontanicznie przytakną.

MFF Tofifest 2015 odbędzie się w dniach 18–25 października w Toruniu. Informacje o festiwalu można znaleźć na stronie internetowej.

Źródło: nadesłane