Sfera Movie – za rękę z X Muzą. „Jestem aktorem – nie akrobatą”

Czymże byłaby X Muza bez człowieka-orkiestry, jakim jest Jackie Chan! Aktor, reżyser, scenarzysta, producent, kaskader, muzyk, przedsiębiorca, komik.

Urodził się w 1954 roku w Hongkongu. Jego oryginalne imię Chan Kong-Sang oznacza właśnie „urodzony w Hongkongu”. Syn gospodyni i kucharza od najmłodszych lat trenował kung-fu. Miał zaledwie 7 lat, kiedy ojciec zapisał go do Chińskiej Akademii Dramatu. To pekińska szkoła operowa. Mały Chan w wymiarze 19 godzin na dobę uczył się tam śpiewu, pantomimy, gry aktorskiej, tańca, akrobatyki oraz różnorodnych sztuk walki. W charakteryzującym się surową dyscypliną miejscu, gdzie uczniowie nie raz obrywali od wychowawców, Kong-Sang spędził 10 lat.

Kiedy po raz pierwszy pojawił się w filmie? Już w wieku 8 lat. Gdy miał wiosen 17, dostał pierwszą główną rolę. Rok później zawiązał współpracę z Bruce’em Lee i dlatego pojawił się np. na planie „Wejścia smoka”. Później pojawiało się wiele niskobudżetowych azjatyckich produkcji.

Chan wyjechał do Australii, gdzie pracował w restauracji. Dostał jednak propozycję filmowego powrotu do Hongkongu. Nie minęło wiele czasu, a zaczął piąć się po szczeblach sławy. Próbował w reżyserii, ale także śpiewał. Wydał kilka albumów studyjnych. W latach 90. na dobre rozpoczął podbój Ameryki.

W wieku 28 lat ożenił się ze swoją pierwszą i jedyną (bo to rzadki wśród gwiazd wielkiego formatu) żoną. Jackie Chan przekazał dotychczas miliony dolarów na cele charytatywne. Chętnie też podejmuje inicjatywy promujące pokój na świecie.

W 2002 roku Jackie powiedział: „Chciałbym, aby uważano mnie za aktora, nie za akrobatę”. Da się zrobić? Czy obraz Chana powtarzającego przewroty i salta za bardzo już zadomowił się w świadomości publiczności?

Macie ulubione filmy z tym wielofunkcyjnym człowiekiem? Może „Pijany mistrz”, „Pięść smoka”, „Kowboj z Szanghaju”, „W 80 dni dookoła świata”, „Nasza niania jest agentem”, „Karate Kid”?

Wykorzystane utwory:

Jackie Chan – Believe In Yourself

Jackie Chan & Emil Chau – Miao Shou Kong Kong (Chinese Zodiac)