Młoda i piękna oraz Życie Adeli w „Niebieskim Kocyku”

W poniedziałek 20 stycznia  w kinie „Niebieski Kocyk” zobaczymy francuski dramat „Młoda i piękna” w reżyserii François Ozon.

Jest to historia 17-letniej Isabelle, która spędza nad morzem wakacje z przyjaciółmi i rodziną. Na plaży poznaje przystojnego niemieckiego turystę Felixa, który zostaje jej pierwszym kochankiem. Po powrocie do domu wszystko się zmienia. Isabelle rozpoczyna podwójne życie- jest przykładną studentką i panną z dobrego domu , a równocześnie zarabia duże pieniądze jako ekskluzywna dziewczyna na telefon. Tylko brat zna jej tajemnicę. Pewnego dnia jeden z klientów Isabelle umiera przy niej w łóżku. Film twórcy „8 kobiet” i „U niej w domu”, którego dobytek kinematograficzny stanowi satyryczne spojrzenie na rzeczywistość, a istotną rolę odgrywają kwestie ludzkiej seksualności. Film został wyświetlony drugiego dnia Festiwalu w Cannes, nominowany do nagrody Złotej Palmy oraz otrzymał pochwały od krytyków.

Natomiast we worek będziemy mogli obejrzeć „Życie Adeli” w reżyserii Abdellatif Kechiche.

Fabuła filmu jest oparta na francuskiej powieści graficznej Julie Maroh z 2010 roku pt.: „La Bleu est une couleur chaude”. Film przedstawia wchodzenie w dorosłość nastolatniej Adeli. Ma ona zaledwie 15 lat, uczy się w liceum i chce zostać nauczycielką. Jej życie zmienia się jednak na zawsze, gdy poznaj Emmę, niebieskowłosą studentkę akademii sztuk pięknych. Obraz przedstawia z bliska intymny, uczuciowy i duchowy świat Adeli. Reżyser bardzo często nagrywał ekipę poza planem, o czym sami zainteresowani nie wiedzieli. Wiele takich ujęć znalazło się później w ostatecznej wersji filmu. Film Abdellatif Kechiche, sześciokrotnego zdobywcy Cezara, zdobył nagrodę główną- „Złotą Palmę” na 66. Festiwalu Filmowym w Cannes.

Ceny biletów: 10zł- studenci i absolwenci UMK, 12zł- pozostałe osoby.