CzAD na Kulturalnym Lecie w Toruniu

Tancerze, muzycy i performerzy zagoszczą na letniej scenie w ramach Czwartkowej Aktywności Debiutantów (CzAD). To nowy cykl organizowany przez Toruńską Agendę Kulturalną, który ma promować młode talenty z Torunia i okolic.

Scena Letnia jest jedną z atrakcji Kulturalnego Lata w Toruniu. W założeniach organizatorów ma stanowić centrum otwartych dla publiczności imprez wakacyjnych w mieście. TAK postawił ją na Rynku Staromiejskim.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kulturalne Lato w Toruniu

W czwartkowe wieczory będą się na niej odbywać koncerty oraz występy debiutantów, którzy zgłoszą się do udziału w „CzAD-zie”.

To jest inicjatywa w dużej mierze studencka – wyjaśnia Przemysław Draheim, rzecznik prasowy TAK. – Stażystka odbywająca swój staż w TAK wpadła na pomysł. Koordynuje z nami całe to wydarzenie, kontaktuje się zespołami – dodaje.

Dla młodych wykonawców „CzAD” to szansa na zdobycie 10 pakietów promocyjnych. – Każdy z tych pakietów to 1000 złotych – mówi Przemysław Draheim. – W tych pakietach: ulotki, plakaty. Takie rzeczy, które mogą ułatwić karierę – dodaje.

„CzAD” szansą dla młodych artystów

Pomysłodawczynią „CzAD-u” jest Anna Jasińska, studentka kulturoznawstwa w UMK i stażystka w TAK-u. – Obcuję wśród ludzi sztuki, wśród których jest dużo utalentowanych osób, które chciałyby pokazać swój talent – mówi pomysłodawczyni „Czadu”.

Aby wziąć udział w scenie letniej wykonawcy muszą zgłosić się do Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Mówi Przemysław Draheim:

O tym kto zdobędzie pakiet promocyjny i będzie miał szansę na dalszy rozwój zadecydują internauci.

Szanty, Bob Dylan na scenie

W najbliższy czwartek (27 czerwca) na czadowej scenie mieszkańcy Torunia i turyści będą mogli usłyszeć bluesa, piosenki Boba Dylana w języku polskim.

Na scenie zaprezentują się: Maciej Draheim, który o swoim występie pisze: „Jeden człowiek, harmonijka ustna i jego blues. Od archaicznych i surowych form rodem z Delty Mississippi, po mocne, rytmiczne, zelektryfikowane odmiany bluesa chicagowskiego”. Na scenie zagości również kameralny duet Zbyszek i Ania, który wykona piosenki Boba Dylana z tekstami Sylwka Szwedy i własnymi. Scenę opanuje także szantowy żywioł. Zespół „Barowe żywioły” wykona znane szanty w nowych aranżacjach.

Nagrody za festiwal „Skyway”

Na konferencji prasowej poświęconej „Czwartkowej Aktywności Debiutantów” Toruńska Agenda Kulturalna poinformowała o wyróżnieniach jakie otrzymała za festiwal „Skyway”. Festiwal wyróżniono nagrodą marszałka oraz nagrodą specjalną „Welcome Festival”. O wyróżnieniach mówi Karolina Szczepanowska z TAK:

1 września odbędzie się bisowy występ finalistów, będący podsumowaniem inicjatywy Sceny Letniej.

Serwis „CzAD-u” Toruńskiej Agendy Kulturalnej