Nagroda Banacha dla matematyczki z UMK

Polskie Towarzystwo Matematyczne wyłoniło najlepszych matematyków. Wśród laureatów jest doktor Joanna Kułaga-Przymus z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Nagroda im. Stefana Banacha jest przyznawana corocznie od 2009 roku. Jest to najbardziej prestiżowa nagroda w dziedzinie matematyki w Polsce. Tegorocznym laureatem został prof. Jacek Świątkowski z Uniwersytetu Wrocławskiego, a międzynarodową nagrodę za rozprawę doktorską otrzymał Marcin Pilipczuk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Wśród laureatów jest też dr Joanna Kułaga-PrzymusWydziału Matematyki i Informatyki UMK. Matematyczka z UMK otrzymała nagrodę dla Młodych Matematyków za oryginalne wyniki naukowe w zakresie teorii ergodycznej. Jest to dziedzina matematyki zajmująca się badaniem przekształceń określonych na pewnych abstrakcyjnych przestrzeniach, ze szczególnym uwzględnieniem asymptotycznych własności tych przekształceń.

Nagrody zostaną wręczone we wrześniu w Rzeszowie podczas piątego Forum Matematyków Polskich.

Pani doktor gratulujemy sukcesu.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Zdjęcie: strona domowa dr Joanny Kułagi-Przymus, UMK