Uniwersytet świętuje po raz 76!

548 urodziny świętuje dzisiaj nasz patron – Mikołaj Kopernik. W tym roku studenci, pracownicy, jak i absolwenci, obchodzili ten wyjątkowy dzień w inny sposób. Tradycyjnie jednak nie zabrakło kwiatów dla patrona oraz przemówienia JM Rektora do społeczności akademickiej.

W tym roku po raz pierwszy zrezygnowano z oficjalnego wydarzenia w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na rzecz wirtualnych przemówień. Temat pandemii COVID-19 pojawił się nie tylko w momencie planowania wydarzenia, również sam JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala nawiązał do tego parę razy w swoim wstąpieniu.

„[…] chciałbym serdecznie podziękować wszystkim naszym pracownikom, studentom i doktorantom za to, że ostatnie miesiące, chociaż inne i trudne, nie były stracone. Za to, że umieliśmy szybko i bez większych trudności przestawić się na pracę zdalną, na nowe warunki studiowania i prowadzenia badań.  Za to, że nie traktujemy tych chwilowych zaburzeń jako usprawiedliwienia, by pracować mniej i lżej, ale jako wyzwanie, by starać się mocniej i osiągać więcej. Każda, nawet najtrudniejsza chwila w końcu przeminie, a my pozostaniemy z satysfakcją, że daliśmy radę, nie poddaliśmy się, że zdaliśmy kolejny, wymagający egzamin”.

Tradycyjnie, z okazji uroczystości swoje życzenia złożyli również Marszałek i Wojewoda Województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz prezydent miasta Torunia Michał Zaleski. Wideo można obejrzeć już na stronie umk.pl.

W dniu Święta Uniwersytetu poznaliśmy również laureata międzynarodowej nagrody naukowej Ratio et Spes, którym został profesor Hans Joachim Schellnhuber, fizyk teoretyk i fizyk atmosfery, badacz zmian klimatu i ich skutków.

Posted in UMK