UMK w obliczu zagrożenia wirusem [RELACJA]

Epidemia wirusa SARS-CoV-2 dotarła do Polski. Od 4 marca w naszym kraju zdiagnozowano już 27 przypadków zarażenia koronawirusem. 10 marca Rada Ministrów podjęła decyzję o odwołaniu imprez masowych, a dzień później premier Mateusz Morawiecki poinformował o zamknięciu przedszkoli, szkół oraz uczelni wyższych.

W dniach 12–25 marca zawieszona zostanie działalność instytucji dydaktycznych na terenie całego kraju. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej wiceprezydent Torunia – Zbigniew Fiderewicz – poinformował o decyzji związanej z zawieszeniem działalności niektórych miejskich instytucji. Przede wszystkim dotyczy to placówek oświatowych.

Z dniem 11 marca weszło w życie Zarządzenie Rektora UMK w sprawie zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 wśród członków społeczności Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zgodnie z dokumentem, w okresie od 12 do 25 marca 2020 r. zajęcia dydaktyczne na naszej uczelni zostają zawieszone. Mówi prof. Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK.

Z uwagi na dynamiczny charakter sytuacji, kolejne decyzje będą podejmowane na bieżąco. Za monitorowanie sytuacji odpowiedzialna będzie specjalna komisja pod kierownictwem prorektora Wojciecha Wysoty.

Oprócz zajęć odwołane są również podróże służbowe społeczności uniwersyteckiej, a mieszkańcom Domów Studenckich zaleca się wyjazd do domu.

Zarządzenie Rektora UMK obejmuje także zamknięcie Biblioteki Uniwersyteckiej. Będzie ona otwarta do piątku 13 marca.

Prof. Marcin Czyżniewski odniósł się ponadto do zawieszenia działalności Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”. W związku zarządzeniem Rektora UMK nie odbędą się niektóre planowane wydarzenia kulturalne.

Zmianie nie ulegnie natomiast termin jutrzejszych wyborów na nowego Rektora UMK. Jedynym kandydatem na to stanowisko jest prof. Andrzej Sokala.

Zgodnie z paragrafem nr 3 zarządzenia Rektora odwołane są tegoroczne Juwenalia.

Wszelkie pytania dotyczące funkcjonowania Uniwersytetu w czasie zagrożenia epidemiologicznego należy kierować na adres mailowy: koronawirus@umk.pl

[Artykuł opracowali: Oliwia Ciszewska, Bartosz Matlęga, Michał Kaproń]