Likwidacja, restrukturyzacja czy niewinne zmiany – co dalej z nowym statutem UMK

Z końcem grudnia w internecie zawrzało. Informacje o rzekomej likwidacji, między innymi Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych, wstrząsnęły zarówno pracownikami, jak i studentami poszczególnych kierunków. Postanowiliśmy sprawdzić u źródła ile prawdy jest w licznych internetowych spekulacjach.

Inauguracja roku akademickiego 2018/2019 na UMK przyniosła informacje o zmianach, które czekają toruński uniwersytet w związku z wejściem w życie ustawy o szkolnictwie wyższym. To co było zapowiedziami, po części stało się faktem między 17 a 18 grudnia kiedy dziekanom wszystkich wydziałów wchodzących w skład UMK został zaprezentowany plan nowego statutu. Potwierdza on bowiem zapowiadane zmiany. Całą sprawę bardzo dobrze rozumie Dziekan Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych, dr hab. Zbigniew Karpus, prof UMK, który jednak zdradza pewne obawy związane z całym procesem.

Sytuacje wyjaśnia Prodziekan ds. Studentów na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych – dr Patryk Tomaszewski, który zapewnia, że zmiany w statucie nie będą rzutowały na losy studentów.

Uspokaja również dr Ewa Walusiak-Bednarek, z Zespołu Prasowego UMK, która wyjaśnia, że władze UMK czekają na wnioski i opinie na temat nowego statutu. Następnym krokiem będzie rozważenie wszystkich propozycji, które do 15 stycznia napłyną do rektoratu.

Władze UMK zapewniają również, że ewentualne zmiany, które wejdą w życie 1 października 2019 roku nie będą miały wpływu na studentów, doktorantów czy przyszłych kandydatów, którzy planują rozpocząć edukację na naszym uniwersytecie.

Jak zapewnia Zespół Prasowy UMK zmiany związane z ustawą o szkolnictwie wyższym nie zakładają żadnych zmian w zatrudnieniu na wydziałach, których nowy statut dotyczy.