Sztuka młodych artystów – 3. Przygrywka

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny po raz kolejny postawi na młodych. Podczas trzeciej edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego widzowie będą mogli zobaczyć siedem spektakli.

W tegorocznej Przygrywce jury  przyzna nagrody finansowe w dwóch kategoriach: najlepszy spektakl dyplomowy oraz najlepszy egzamin muzyczny. Najlepszy spektakl zostanie również wystawiony ponownie w Teatrze Muzycznym w innym terminie. W składzie jury znajdą się: Janusz Grzywacz (kompozytor muzyki do spektakli teatralnych i filmów), Katarzyna Jamróz (aktorka i piosenkarka), Jerzy Satanowski (kompozytor, wokalista, reżyser) oraz Anna Wołek (dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu).

Spektakle, które wezmą udział w tegorocznej Przygrywce:

Bajka dla niegrzecznych dzieci wg Heinricha Hoffmanna –  spektakl muzyczny pełen czarnego humoru, chętnie odwołujący się do teatru groteski. Podstawą przedstawienia są „pedagogiczne” teksty Heinricha Hoffmanna, niemieckiego pisarza i psychiatry, który w XIX wieku napisał i zilustrował książkę dla swoich dzieci pt. Der Struwwelpeter. W scenariuszu wykorzystano także utwory innych autorów, piszących w duchu dydaktyczno-umoralniającym: m.in. Stanisława Jachowicza i Juliana Tuwima. Reżyseria Jacek Bończyk. Muzyka Marek Materna. Spektakl wystawi Policealne Studium Aktorskie w Olsztynie.

Jednego serca – spektakl muzyczny Akademii Teatralnej w Warszawie z utworami Czesława Niemena – zarówno tymi znanymi, jak i nieco mniej osłuchanymi. Oprawą muzyczną zajęła się prof. Miłka Brzezińska, która opatrzyła utwory swoimi aranżacjami. W spektaklu nie zabraknie kompozycji Niemena takich jak Jednego serca, Dziwny jest ten świat czy Wspomnienie. Pojawią się również utwory pt. Moja Ojczyzna oraz Pielgrzym do słów wybitnego polskiego poety – Cypriana Kamila Norwida. Reżyseria Anna Sroka-Hryń.

Rzuciłem palenie… Kocham Cię… – dyplomowy spektakl muzyczny adeptów Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni, w reżyserii Grzegorza Wolfa. Studenci zmierzą się z twórczością LAO CHE – jednego z najważniejszych polskich zespołów rockowych ostatnich lat. Wybrane piosenki tworzą opowieść o nas współczesnych; o naszych lękach, wątpliwościach i pragnieniach. Spektakl wypełnia muzyka na żywo: ostre rockowe brzmienie, jazz, swing, etno, odrobina wodewilu oraz unosząca się nad wszystkim psychodelia. Reżyseria Grzegorz Wolf.

Piosenka z krańców internetu – pokaz pracy egzaminacyjnej z przedmiotu „Piosenka” w reżyserii Marcina Czarnika, w wykonaniu studentów II r. Wydziału Aktorskiego AST im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. Wykonane zostaną piosenki dość niecodziennych twórców, m.in. Doroty Masłowskiej, Rau i Popka.

Pan Tadeusz ’18 – spektakl Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, według scenariusza i w reżyserii Witolda Szulca, z muzyką skomponowaną przez Pawła Grajnerta i Tomasza Świerka. To nowatorska próba przybliżeniu poematu Adama Mickiewicza w formie scenicznej opowieści muzycznej, złożonej z kilku obrazów. Spoiwem opowieści teatralnej stają się tu muzyka i śpiew.

Narysuj mi baranka – spektakl na podstawie Małego Księcia Antoine da Saint Exupery. Tu jednak Mały Książę jest starym człowiekiem, którego spotykamy, gdy wypada z kolein świata zewnętrznego, reprezentowanego przez świat korporacji. Mały Książę próbuje rozliczyć się z przeszłością, wędruje przez kluczowe momenty swojego życia, spotyka osoby, które były dla niego ważne, a rzeczywistość zlewa się z halucynacjami i snem. Reżyseria Bogny Woźniak-Joostberens.

Tu Tuwim. Piosenka dla dzieci – O Słowiku, który spóźnił się na kolację i o bardzo sennym Kotku. O dwóch wiatrach, elektryczności oraz innych cudach i dziwach. O Grzesiu – kłamczuchu i Grzesiu – wędrowniczku. O kurce, która była pilotką aeroplanu, literkach które spadły z pieca i ciężkiej lokomotywie, co wagonów ma ze czterdzieści… Te wszystkie historie i wiele innych opowieści wyśpiewują dla młodych i trochę starszych Widzów studenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej. Opiekę pedagogiczną nad spektaklem pełni Maria Żynel.

Galę finałową uświetni koncert Jacka Bończyka pt. Mój Młynarski”, w którym aktor zmierzy się z utworami Wojciecha Młynarskiego.

Tegoroczna Przygrywka rozpocznie się w środę, 25 kwietnia i potrwa do piątku, 27 kwietnia. Wszystkie wydarzenia odbędą się w obecnej siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego – Gelerii Tumult, przy ul. Rynek Nowomiejski 28. Na wszystkie spektakle obowiązuje darmowy wstęp. Koncert „Mój Młynarski” jest jedynym biletowanym wydarzeniem, koszt wejściówki to 30zł.

[Opisy spektakli pochodzą ze strony internetowej Teatru Muzycznego.]