Wyśpiewaj sukces, wyjedź do Krakowa

Śpiewasz, grasz, masz zespół? Weź udział w „Giełdzie Piosenki”, czyli eliminacjach do 49. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Od etapu eliminacji swoją karierę rozpoczynali między innymi: Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Maryla Rodowicz, Stanisław Soyka, Jacek Kaczmarski, Grzegorz Turnau.

Eliminacje do SFP w ostatnich latach odbywają się tradycyjnie w klubie studenckim „Od Nowa”. W tym roku na przesłuchaniach spotykamy się 21 marca o godz. 18.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Toruń na krakowskim Festiwalu

„Giełda” stanowi eliminacje do jednego z najstarszych i najważniejszych polskich festiwali piosenki. W historii SFP zapisało się kilku wykonawców z Torunia. W 1969 roku laureatem została Bożena Gajda. Na kolejny sukces musieliśmy poczekać do 1987 roku, gdy laureatem głównej nagrody został, tegoroczny członek jury, Mariusz Lubomski i do dzisiaj znajduje się w gronie Rady Artystycznej Festiwalu. W 1995 roku w Krakowie wystąpiła Miłka Malzahn, znana między innymi ze współpracy z Michałem Jacaszkiem, obecnie dziennikarka Polskiego Radia Białystok. Dziewięć lat później Toruń reprezentowała Alina Kondrat.

Od tego czasu kiedy ja brałem udział w Festiwalu wiele się zmieniło. Mamy portale społecznościowe, mamy YouTube i dlatego studenci mogą pokazywać to co robią w taki sposób, w Internecie – mówi Mariusz Lubomski. – Ale pokazanie się na estradzie to jest zupełnie inny chleb. Inaczej to się czuje. Dochodzi do tego naturalny stres, a tego Internet nam nie daje – podkreśla muzyk i zachęca do wzięcia udziału w tegorocznej „Giełdzie Piosenki”.

Rektor UMK po raz pierwszy w jury

W tym roku w jury eliminacji zasiądą: Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. dr hab. Andrzej Tretyn, Mariusz Lubomski (toruński muzyk i laureat Festiwalu), Ewa Augustyniak (redaktor muzyczna Radia Sfera UMK) oraz Justyna Mordzak (przedstawicielka Samorządu Studenckiego)

Co roku przyjmujemy kilkanaście zgłoszeń od zespołów i solistów. Ponieważ od kilku lat nie obowiązuje żadna regionalizacja, udział w wydarzeniu mogą wziąć wykonawcy z całej Polski. Czekamy na osoby, które chcą zaprezentować się przed publicznością, marząc o karierze i tytule laureata, dołączając do grona wybitnych osobistości polskiej sceny muzycznej.

Karta uczestnika oraz regulamin są dostępne na stronie „Giełdy Piosenki”: www.gielda.umk.pl. Na zgłoszenia czekamy do 20 marca.

Po występach kandydatów zagrają Romantycy Lekkich Obyczajów.

Wydarzenie odbywa się w ramach Toruńskich Spotkań Kultury Studenckiej. Organizatorami „Giełdy Piosenki” jest Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”, Radio Sfera oraz Samorząd Studencki UMK.

ROMANTYCY LEKKICH OBYCZAJÓW

Romantycy Lekkich Obyczajów to alternatywny duet, który powstał w marcu 2011 roku. Tworzą go Damian Lange (l.29) i Adam Miller (l.24). Obaj muzycy mieszkają na stałe w Olsztynie, tam też najczęściej tworzą i nagrywają piosenki. Styl w jakim grają to połączenie folku, piosenki kabaretowej i melodramatycznego popu.

Siłą olsztyńskiego składu są teksty, które pisze Damian. Muzykę i teledyski tworzy Adam. Pod nazwą zespołu kryją się miłość, która inspiruje ich sztukę, oraz młodość, która objawia się w piosenkach energią i dystansem do poważnych tematów. RLO 16 grudnia 2011 roku wydali swój pierwszy album o tytule „Lejdis&Dżentelmenels”.

Podejście Damiana i Adama do projektu Romantycy Lekkich Obyczajów jest wynikiem ich kreatywności i próby pokazania, że muzyka nie musi trzymać się określonych trendów. Wśród swoich inspiracji wymieniają wiele znanych i poważnych zespołów oraz artystów, m.in. The Beatles czy Grzegorz Ciechowski. Tworzą piosenki w sposób frywolny, opisując świat dotyczący dojrzewających ludzi. W tekstach można odnaleźć podtekst, żart, ironię, tęsknotę czy próbę odnalezienia siebie, której nie starają się narzucać słuchaczowi, lecz zainspirować go do własnych poszukiwań.

Źrodło: http://romantycylekkichobyczajow.pl