„Ulepszenie tego systemu, który istnieje.”

Zmiany na uczelniach wyższych. Oprócz zmian zauważalnych na UMK, mówi się również o zmianach ministerialnych. Jednakże, tegoroczna rejestracja na platformie USOSweb pokazała, że należy również poprawić niektóre mechanizmy już funkcjonujące. Na poziomie UMK można mówić o kilku zmianach.

Nowości jest sporo dlatego, że otworzyliśmy cały szereg nowych kierunków, poprawiliśmy bazę materialną dla studiowania i, jeśli idzie o współpracę polegającą na zapewnianiu studentom i doktorantom lepszych warunków do ich pracy to myślę, że tutaj jesteśmy na bardzo, bardzo dobrym miejscu” – mówi prorektor do spraw studenckich, prof. dr hab. Andrzej Sokala

Z kolei o nowych celach i zmianach wprowadzanych przez ministerstwo mówi wiceminister Włodzisław Duch.

„Rozpoczęcie nowego roku akademickiego 2015-16 jest takim momentem refleksji i czasem na sformułowanie nowych celów w dyskusji nad wyzwaniami.”

Wiceminister przedstawił również zadania, jakie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stawia przed uczelniami w Polsce.

Jedną z najważniejszych kwestii są finanse ministerstwa przeznaczane na uczelnie.

A jak sprawa wygląda z poprawieniem funkcjonowania platformy USOSweb? Na to pytanie odpowiada prof. dr hab. Andrzej Sokala.

„Myślę, że to będzie ulepszenie tego systemu, który istnieje. Chciałbym w tym miejscu przeprosić tych, których zdenerwowały te nieszczęsne sytuacje, ale proszę mi wierzyć; z systemami komputerowymi, bo to głównie o to tutaj chodzi, tak bywa”

„Zrobimy wszystko, aby tą godzinę rejestracji przenieść na  taką, w której można działać, a nie tak, żebyśmy tracili całą noc, by można było się zarejestrować”, zapewnia rektor UMK.

Także w szkolnictwie wyższym jest też szereg pomysłów, ale które z nich wejdą w życie, w tej chwili nie wiemy„- o niepewnej sytuacji spowodowanej zmianą rządu mówi wiceminister Włodzisław Duch.

Można mieć nadzieję, że w efekcie podejmowanych działań, podczas przyszłej rejestracji USOSweb będzie działał należycie.

Materiał: Paulina Jaskulska i Patryk Przybyłowski

Zdjęcie: Piotr Michalczewski