70-lecie z jazzem

Co łączy jazz, tramwaje i UMK? W ramach obchodzenia 70 lecia powstania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odbędą się pochód jazzowy i koncert, w którym udział wezmą zespoły powiązane z naszym uniwersytetem.

Pochód powiązany będzie z szeregiem innych wydarzeń tego dnia, z których najistotniejsze jest posiedzenie Senatu. „Przypomnę, że obchody zaczęły się praktycznie 1 października, czyli trwają cały rok akademicki. Skończą się 1 października tego roku. No i właśnie w niedziele będzie taka główna uroczystość i takim podstawowym elementem będzie uroczyste posiedzenie Senatu UMK” – o wydarzeniach, które odbędą się 14 czerwca mówi Mirosław „Maurycy” Męczekalski, dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”.

Gdy pod pomnikiem Kopernika trwać będzie posiedzenie senatu, bliżej kampusu rozpoczynać się będzie wspomniany już pochód jazzowy. „O 16:30  spod klubu Od Nowa wyruszy pochód jazzowy. Pochód to może jest nazwa nieco myląca, bo to będzie właściwie przejazd tramwajami” – o pochodzie mówi Mirosław „Maurycy” Męczekalski.

Jednym z elementów pochodu będzie występ zespołu Leliwa Jazz Band: „Gra oczywiście akustycznie, bo to muszą być instrumenty, które są wykorzystywane podczas marszu, czyli to nie może być nic nagłaśnianego, co ogranicza oczywiście mobilność takiego zespołu.” – wyjaśnia Męczekalski.

„Później będzie oficjalne otwarcie koncertu z udziałem pana Rektora, pana Prezydenta Miasta, innych przedstawicieli władz naszego regionu. I później potoczy się już koncert, który potrwa do godziny 22.”

Jednakże koncert to nie ostatnia atrakcja nadchodzącej niedzieli. Zwieńczenie odbędzie się na bulwarze. „Później zaprosimy wszystkich uczestników, mieszkańców Torunia do udziału w takim pokazie sztucznych ogni, który odbędzie się na Bulwarze Filadelfijskim.”

Obchodom towarzyszyć będzie wyjątkowa wystawa „Nad złoto cenniejsze… Skarby Uniwersytetu Mikołaja Kopernika”, którą od 14 do 30 czerwca będzie można oglądać w Ratuszu Staromiejskim.

Materiał: Stanisław Janowski

Zdjęcie: www.sxc.hu (© By: damo_4701)

Posted in UMK