Miejsce, gdzie bawią się Geografowie

Koncert, mecz, uruchomienie mobilnej aplikacji  – najmłodszy wydział na UMK po raz kolejny pokazuje, jak należy świętować swoje powstanie.

Podczas trzeciego Dnia Wydziału Nauk o Ziemi zaprezentowana zostanie najnowsza aplikacja nad którą prace trwały już od roku. Mowa oczywiście o Internetowym Atlasie Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Internetowy Atlas Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest to wielki projekt realizowany na zamówienie urzędu marszałkowskiego. Postanowiliśmy wykorzystać Dzień Wydziału, to święto geografów na naszym uniwersytecie, jako taki dzień, w który mogłoby nastąpić uroczyste uruchomienie tej aplikacji” – mówi  profesor dr hab. Wojciech Wysota, dziekan Wydziału Nauk o Ziemi.

Ten powstały w 2012 roku wydział od pierwszego swoje święta zapoczątkował piękne tradycje. Jedną z nich jest odsłonięcie zdjęcia Sławnego Absolwenta w Galerii SAW. Kto w tym roku został Sławnym Absolwentem? Proszę się przedstawić:

Geografowie zorganizowali również licytację przedmiotów przekazanych przez pracowników i przyjaciół wydziału. „Licytacja jest już tradycją naszego dnia wydziału i co roku przekazujemy na ten sam cel, na hospicjum Nadzieja w Toruniu.” – mówi Grzegorz Górniak z Samorządu Studenckiego UMK.

A przedmioty będą szczególne. Jakie? „Unikalny, kolekcjonerski zestaw pamiątek zespołu Tortilla (…), zdjęcie barwne bagien biebrzańskich wykonane z balonu (…) przez kierownika Muzeum Przyrodniczego UMK dra hab. Adama Adamskiego (…), reprodukcja historycznej mapy świata (…), reprodukcja pierwszego zdjęcia lotniczego z obszaru Polski z lutego 1915 r. (…). Ostatnim przedmiotem jest kolekcjonerska butelka czerwonego wina cymlańskiego.” – wymienia dr Mieczysław Kunz, prodziekan ds. Studentów Wydziału Nauk o Ziemi.

Podczas licytacji na rzecz hospicjum zebrano 2600 złotych.

W ubiegłych latach organizowano akcję krwiodawstwa. W tym roku geografowie również postanowili pomóc. Jednak nie poprzez akcję oddawania krwi. Tegorocznym wydarzeniem wspieranym przez WNoZi jest akcja „Dwa wymazy i do bazy”. „W tym roku proponujemy akcję ‚Dwa wymazy i do bazy’ rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych” – mówi dr Kunz.

Tradycją są również zmagania sportowe: pracownicy Wydziału Nauk o Ziemi vs. pracownicy Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska oraz Wykładowcy WNoZi vs. Studenci.

Obchody Dnia Wydziału zakończył koncert zespołu Tortilla w klubie Od Nowa oraz tradycyjne After Party.

Materiał: Malwina Kaczorowska & Aleksandra Pospieszyńska & Piotr Paczkowski

Zdjęcie: materiały nadesłane