Czeska kultura zawitała do Torunia

Krecik, Rumcajs, Żwirek i Muchomorek – te postaci z bajek kojarzy chyba każdy. Wszystkie posiadają jeden element wspólny. Wywodzą się wprost z kultury czeskiej.

Koło Naukowe Badaczy Kultury Czeskiej Guzikowcy zorganizowało  III Toruńskie Spotkanie Miłośników Kultury Czeskiej. Jest to studencko-doktorancka konferencja skoncentrowana na specyfice kultury naszego południowego sąsiada.

„Niestety, nikt nie wie jak Jar Cimrman wyglądał, ponieważ wszystkie jego wizerunki zostały, w jakiś sposób dziwny, zrządzeniem losu zniszczone.”  – o kreacji fikcyjnej postaci Jara Cimrmana mówi Elżbieta Zimna.

Spotkanie odbyło się 22 maja w Collegium Maius. Wzięli w niej udział przedstawiciele takich uczelni jak Uniwersytet Adama Mickiewicza, Uniwersytet Warszawski, czy też Polskiej Akademii Nauk.

Materiał: Artur Fiszka Borzyszkowski

Zdjęcie: merlin.pl (Puzzle By: Trefl)

Posted in UMK