Leonardo DiCaprio i Szczep Szukalszczyków

„Szczep Szukalszczyków herbu Rogate Serce” to wystawa poświęcona dziełom artystów inspirujących się twórczością Stanisława Szukalskiego, wybitnego rzeźbiarza.

– „Szukalski oprócz tego, że był doskonałym rzeźbiarzem, był niezwykłą osobowością i wywołał skandal swoimi krytycznymi ocenami sposobu szkolnictwa artystycznego w Polsce” – o założycielu Szczepu Szukalszczyków mówi Agata Rissmann z działu sztuki Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Choć wiele przedwojennych dzieł Stanisława Szukalskiego zaginęło w wyniku wojennej zawieruchy to jego późniejsze dzieła można wciąż oglądać w amerykańskich muzeach. Wystawę w Muzeum Okręgowym będzie można oglądać do końca sierpnia 2015 roku.

Zdjęcie: Stefan Żechowski, Mężczyzna z ptaszkiem (fragment), ołówek, 1932, fot. K. Deczyńsk