Przed studentami ze szkół teatralnych z całej Polski stanęło nie lada wyzwanie: Przegląd Dyplomów i Egzaminów Dyplomowych Przygrywka. Już trzeci dzień zmagań pod okiem czujnych jurorów, którzy skrupulatnie oceniają młodych artystów.
Każdy z nas jest jednorożcem
Czwartek, 22 maja rozpoczęli studenci z Uniwersytetu im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego w Krakowie. Przedstawili oni adaptację sztuki Little Pony Paco Bezzera. Ich spektakl Każdy z nas jest jednorożcem opowiada historię dwojga rodziców, którzy zmagają się z wychowaniem jedenastoletniego syna. Jego ulubioną bajką jest My Little Pony, przez co nie odnajduje się w społeczeństwie. Sztuka oparta jest na prawdziwych zdarzeniach między innymi z Karoliny Północnej z 2014 roku. Przedstawienie pokazuje przemianę rodziców i w konsekwencji akceptację odmienności syna.

Po spektaklu Artur Wójcik i Weronika Kopacz z Uniwersytetu w Krakowie i odpowiedzieli na kilka pytań:
Czy była jakaś trema przed występem?
Jaka była, waszym zdaniem, atmosfera w Od Nowie?
Skąd pomysł na poruszenie takiego tematu?
Oto jest
Akademia teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie zaszczyciła nas spektaklem muzycznym, który korzystał z twórczości Leonarda Cohena, przetłumaczonej na język polski przez Daniela Wyszogrodzkiego. Za reżyserię i pomysł odpowiada Anna Sroka-Hryń, a sam występ był egzaminem z piosenki aktorskiej dla studentów trzeciego roku.
W rozmowie z: Alicją Bobruk, Karolem Jankiewiczem, Michałem Lupą, Kasią Łubik, Gohą Nowińską, Damianem Pelcem, Aleksandrem Sajewskim, Mają Szkutnik, Mateuszem Tomaszewskim i Piotrem Zapertem twórcy odpowiedzieli na pytania:

Skąd pomysł na repertuar Leonarda Cohena?
Podczas występów zmienialiście się instrumentami. Czy szkoła wymagała od was nauki grania na wielu instrumentach?
Jak wyglądała wasza droga przez te trzy lata nauki?
Sen: teoria oraz praktyka (w skrócie STOP)
Jest to autorski spektakl, opowiadający o grupie studentów, która próbuje zaliczyć trudny egzamin z tytułowej teorii i praktyki snu. Studium Musicalowe CAPITOL z Wrocławia wybrało sobie aranżację, która odzwierciedla sytuację życiu codziennym, bo spektakl był projektem dyplomowym. Ponadto publiczność mogła wczuć się w rolę i stać się komisją egzaminacyjną. Na scenie mogliśmy obserwować próby przekonania surowej wykładowczyni do przepuszczenia studentów.

Studenci z Wrocławia: Majka Bakalarz, Zofia Banasik, Magdalena Gurzyńska, Helena Kosecka, Bartosz Horbowski, Szymon Majkrzak, Natalia Minkina, Patrycja Spendowska oraz Julia Wrona mieli czas odpowiedzieć na parę pytań:
Czy udało się wszystko, tak jak sobie zaplanowaliście?
Jak wyglądał proces tworzenia spektaklu?
Czy traktowaliście egzamin ze spektaklu jako prawdziwy? Był on jednak też rzeczywistym egzaminem:
Czy żałujecie, że to już koniec studium?
Przygrywka trwa do soboty 24 maja. Relacje z wtorku i środy można zobaczyć na naszej stronie internetowej, a repertuar i bilety na spektakle można znaleźć tutaj.