Z okazji Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej Wydział Humanistyczny, wraz ze studentami kulturoznawstwa i Naukowym Kołem Medioznawczym przygotowały drugą edycję Dnia Różnorodności na naszym Uniwersytecie. 21 maja zainteresowani mogli wziąć udział w różnorodnych warsztatach, dyskusjach oraz wykładach.
Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej, a właściwie Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju to, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku, święto obchodzone corocznie 21 maja. Święto jest celebracją i promocją kultury, różnorodności kulturowej, dziedzictwa kulturowego, produktów przemysłu artystycznego oraz innych dóbr związanych z kulturą.
Zobacz też: I Targi Sztuki Studenckiej

Z okazji tego dnia w przestrzeni Collegium Maius odbył się szereg rozmaitych wydarzeń. Obchody rozpoczęły się o godz. 11:00 wykładem prof. Małgorzaty Liseckiej pt. „Bliski Daleki Wschód – co oświeceniowi intelektualiści sądzili o muzyce chińskiej i arabskiej”. Następnie, o godz. 12:00, swój wykład wygłosiły osoby studiujące Kulturę Dalekiego Wschodu: „Koreańscy idole i tajscy aktorzy BL a bycie queer. Czy fanservice to queerbaiting?” O godz. 13:00 zainteresowani mogli wysłuchać prelekcji dr Justyny Tuszyńskiej pt. „Queerowanie romansu”.

Studenci specjalizacji Film i Nowe Media zaprosili nas na otwartą dla studentów i wykładowców UMK dyskusję wielokrotną. Jaki temat został poruszony? Oczywiście temat różnorodności. Chętni mieli szansę porozmawiać o tym czy różnorodność to tylko kwestia kultury. Uczestnicy mogli podzielić się swoimi refleksjami i spojrzeniami na ten temat.
Wielbiciele gier również znaleźli coś dla siebie. O godz. 15:00 Zuzanna Golec opowiedziała nam o tym jak Bill poprosił Arthura o pomadę do włosów, czyli o ukrytych wątkach queerowych w grze Red Dead Redemption II. Z kolei o 15:45 Bartosz Rogala przedstawił nam czym tak właściwie jest różnorodność na podstawie gier The Sims.
Na koniec dnia odbyła się premiera czytania performatywnego Studenckiego Koła Teatrologicznego. Zaprezentowano szkic performatywny na podstawie dramatu Valerie Solanas „Pętla” w reżyserii Adama Szydzika.
W najbliższym czasie Dzień Różnorodności będzie obchodziło również nasze miasto. Zorganizowane przez Biuro Toruńskiego Centrum Miasta i Toruńską Agendę Kulturalną obchody będą miały miejsce 24 maja w godzinach 11:00-14:00 na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Odbędzie się czytanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, któremu będą towarzyszyć panele dyskusyjne, a to wszystko we wiosennej atmosferze z leżakami i muzyką.

[Fot: Aleksandra Budzińska]
Dopytaliśmy jednego z prelegentów, Bartosza Rogala, o szczegóły wydarzenia:
Po więcej szczegółów odnośnie tego i nadchodzących wydarzeń zajrzyjcie na profil Kulturoznawstwa UMK na Facebook’u oraz stronę internetową Wydziału Humanistycznego.
Materiał współtworzyły Julia Sztandarska i Aleksandra Budzińska.
[Fot: Wiktor Ścislewski]