5 dni, 12 spektakli, 180 artystów. Rozpoczął się Ogólnopolski Przegląd Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych „PRZYGRYWKA”, który skupia młodych adeptów sztuki teatru. Za nami pierwszy dzień, w ramach którego mogliśmy obejrzeć trzy przedstawienia. Wydarzenie dla widzów jest w pełni darmowe.
Podczas dnia inaugurującego dziewiątą „Przygrywkę” wystąpiły teatry z Olsztyna, Łodzi i Wrocławia. Ubezwłasnowolnienie kobiet w realiach dawnej wsi, skłonność człowieka do czynienia zła, muzyka Grzegorza Ciechowskiego i złożone społeczne abstrakcje – ten jakże szeroki zakres tematyczny został zaprezentowany na jednej scenie.
Zobacz też: Jesus Christ Superstar Od Nowa

O tym skąd pomysł na taki przegląd i do czego takie doświadczenie przydaje się w karierze młodym artystom, mówi dyrektorka Teatru Muzycznego w Toruniu, Anna Wołek:

Spektaklom przyglądają się jurorzy. Jak stworzyć coś świeżego i uniknąć efektu „to już było”? Mówi Tomasz Lewandowski, członek jury, kompozytor, aranżer:

Chłopki
Jako pierwsi na deskach „Od Nowy” stanęli aktorzy Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Spektakl Chłopki to opowieść oparta na książce Joanny Kuciel-Frydryszak. Pokazał on, że los naszych babć i prababć w realiach polskiej wsi był koszmarny.

O tym, w jakim stopniu aktorzy poznali materiał źródłowy, mówi aktorka Zuzanna Wicka:
Aktorka spektaklu Chłopki Sandra Strzępek opowiada o historii rodzinnej, do której dotarła podczas przygotowywania spektaklu:

Scenografia i kostiumy Chłopek były minimalistyczne – gładkie niebieskie tło i stroje jedynie nawiązujące stylem do tradycyjnych wiejskich ubiorów. Jak mówią aktorki, był to jednak zabieg celowy:
Masakra
Muzyka Republiki w Toruniu cieszy się ogromną sympatią. Musiały o tym wiedzieć osoby z Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, przy przygotowywaniu spektaklu Masakra. Od strony dźwiękowej usłyszeliśmy nowe aranżacje utworów zarówno z solowego repertuaru Grzegorza Ciechowskiego, jak i jego macierzystej grupy. Wykonania młodych wokalistów i tancerzy wzajemnie się uzupełniały. Sam tytuł spektaklu pokazuje jednak, że fabularnie nie musiało być wcale tak przyjemnie. Silniejsze w człowieku jest zło, czy może jednak dobro? Te i wiele innych pytań zadali widzom artyści.

Halucynacje
Za zagadkowym tytułem Halucynacje stali twórcy z Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie z Filii we Wrocławiu. Opis spektaklu, był równie tajemniczy i pełen niedopowiedzeń. Co działo się na scenie? Tutaj ponownie usłyszeliśmy Ciechowskiego.
Na scenie młodzi ludzie ubrani w kombinezony robotnicze tańczyli i śpiewali do piosenek granych na pianinie. Zagrano m.in. Tak… Tak… To ja Obywatela G.C. Wszystkie utwory i choreografie stanowiły kompozycję, którą można interpretować jako krytykę współczesnych zjawisk społecznych, a przede wszystkim przedmiotowego traktowania ludzi. Co ciekawe, efekty wizualne robiły wrażenie mimo prostoty. Choreografia w ciemności jedynie ze świecącymi ekranami telefonów czy rytmicznie pękające balony to coś, czego raczej się nie spodziewaliśmy.
Po spektaklu porozmawialiśmy z aktorami Halucynacji – Józefiną Kiełb, Kajetanem Styczniem i Lindą Gut:
„Przygrywka” potrwa do soboty 24 maja. Wszystkie spektakle odbywają się w klubie „Od Nowa” przy ul. Gagarina 37 a w Toruniu. Wstęp jest darmowy, lecz odbywa się na podstawie wejściówek, które można odebrać w kasie Teatru Muzycznego przy ul. Żeglarskiej 8. Informacje o repertuarze i przedstawieniach, na które można jeszcze odebrać wejściówki, dostępne są na stronie internetowej Teatru.
Materiał współtworzyli Zuzanna Pilimon, Maria Willam, Robert Górecki, Kacper Chojnowski.