Back to the Piernikalia!

Już w ten weekend powracają Piernikalia! 20-21 maja w Toruniu odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń roku akademickiego. Motywem przewodnim będzie „Back to the future”, a na scenie jak zwykle nie zabraknie gwiazd, zarówno tych z lat ubiegłych, jak i obecnych.

Nazwa „Piernikalia” zadebiutowała na juwenaliach UMK w 2019 roku. Odnosi się ona do „znaku rozpoznawczego” miasta Kopernika, czyli pierników. Drugi raz pod takim hasłem odbędzie się święto studentek i studentów, na którym, jak zwykle, nie zabraknie atrakcji! Od lat stałymi elementami Piernikaliów są: pochód juwenaliowy, śniadanie na trawie, mecz w błocie i występy gwiazd na scenie koncertowej. A czego jeszcze możemy się spodziewać? O tym szerzej mówi wiceprzewodnicąca ds. promocji i informacji Samorządu Studenckiego UMK Aleksandra Jarocka.

Motywem przewodnim na ostatnich juwenaliach był „Flower power”. W tej edycji będzie nim „Back to the future”. Jaki jest sposób realizacji w praktyce?

Informacje, które najbardziej elektryzują uczestników to te związane z występującymi na scenie artystami. W zeszłych latach Toruń swoją obecnością zaszczycili m.in.: raper Zeus, Ten Typ Mes, zespół Kult, Zakopower czy Grzegorz Hyży. W tym roku studentom umilać czas swoją muzyką będą: Organek, After Party, Brathanki, Bitamina i Ronnie Ferrari i inni.

Organek to polski zespół muzyczny, grający rock alternatywny. W skład wchodzą: założyciel, gitarzysta i wokalista Tomasz Organek, Adam Staszewski ze swoją gitarą basową, Robert Markiewicz – perkusista, a także Tomasz Lewandowski, odpowiedzialny za instrumenty klawiszowe.

After Party, czyli zespół muzyczny, których piosenki należą do gatunków: disco polo, dance, folk, muzyka klubowa i techno. Obecny skład to Patryk Pegza oraz Mariusz Pawlak „DJ Pawlo”. Zespół miał okazję wystąpić już raz na juwenaliach w Toruniu, w 2018 roku.

Brathanki to kolejna grupa muzyków, a ich twórczość tyczy się folku, rocka, popu i funku. Na Piernikaliach wystąpią w składzie: wokalistka Agnieszka Dyk, akordeonista Janusz Mus, flecista Stefan Błaszczyński, gitarzysta basowy Grzegorz Piętak, perkusista Piotr Królik, skrzypek i klawiszowiec Adam Prucnal oraz gitarzysta Wiktor Tatarek.

Bitamina – zespół muzyczny, tworzący w stylu hip-hopowym. Tworzą go: Amar Ziembiński, Piotr Sibiński, Maciej Matysiak, Tomek Sołtys, Nikodem Bąkowski, Brian MassakaMateusz Dopieralski, znany szerzej jako Vito Bambino.

Ronnie Ferrari – czyli Hubert Kacperski, to autor jednego z najczęściej odtwarzanych utworów na polskim YouTube pt. „Ona by tak chciała”. Wykonuje głównie muzykę disco polo oraz hip-hop.

Elektryczne Gitary – zespół muzyczny, działający na polskim rynku od 1977 roku, a pod aktualną nazwą od 1989. Z pewnością każdy zna ich kawałek pt. „Co ty tutaj robisz?”. Tę kultową grupę tworzą: Tomasz Grochowalski (gitara basowa), Aleksander Korecki (saksofon), Piotr Łojek (gitara), Leon Paduch (bębny), Kuba Sienkiewicz (wokal, gitara) i Jacek Wąsowski (gitara).

Robodrom – czyli Jan AmbroziewiczTomasz Robaczewski. Wykonują muzykę z pogranicza popu, elektrobaroku i kabaretu. Tematyka ich piosenek dotyczy przede wszystkim imprezowania i rozczarowania istnieniem.

Gosia Andrzejewicz – autorka takich hitów, jak „Pozwól żyć” czy „Słowa”. Od najmłodszych lat związana z muzyką, na swoim koncie ma wiele wygranych konkursów muzycznych.

Świeżo zapowiedzianą gwiazdą jest również Mery Spolsky – artystka dla której zabawy słowem i formą nie są obce. Laureatka ubiegłorocznej Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego.

Niedawno dowiedzieliśmy się także o obecności Smolastego, czyli rapera, znanego z takich hitów, jak „Fake love” czy „Duże oczy”.

Stałym elementem każdego eventu, czy to studenckiego, czy nie, są konkursy. W jakich konkurencjach zmierzą się uczestnicy?

Na koniec wypadałoby rozwiać wszelkie wątpliwości związane z biletowaniem Piernikaliów. Dotychczas toruńskie media podawały, że za wstęp na juwenalia pobierana będzie należność w wysokości 10 złotych, a dochód zostanie przeznaczony na rzecz Akademickiej Społeczności Ukraińskiej. Dowiedzieliśmy się jednak niedawno, że Samorząd Studencki doszedł do porozumienia z Władzami Rektorskimi i opłata NIE ZOSTANIE WPROWADZONA. Oznacza to, że wejście na Piernikalia 2022 będzie BEZPŁATNE. W jaki sposób utrzymano charytatywny charakter tej edycji?

Wszelkie informacje o Piernikaliach UMK 2022 i aktualizacje dostępne są na oficjalnej stronie wydarzenia na Facebooku.

[grafika: oficjalne materiały organizatorów]