„Najbardziej jazzowy uniwersytet w Polsce” – relacja z Jazz Od Nowa Festiwal 2018

Za nami czterodniowy Jazz Od Nowa Festiwal 2018, który po raz kolejny ekipa Radia Sfera UMK miała okazję relacjonować. Przez cztery dni prowadziliśmy dla Was studio festiwalowe, aby na bieżąco informować Was o tym, co dzieje się w Od Nowie i Auli UMK.

„Najbardziej jazzowy uniwersytet w Polsce” – tak osiemnastą edycję Jazz Od Nowa Festiwal otworzył Maurycy Męczekalski, dyrektor Od Nowy. Przez poprzednie siedemnaście lat w Toruniu wystąpiły tak wielkie gwiazdy jak Peter Brötzmann, String Connection, Laboratorium, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Stańko czy Michał Urbaniak. W tym roku również nie zabrakło artystów najwyższej rangi.

W środę festiwal otworzył zespół Innercity Ensemble wraz z Rayem Dickatym, zaś na drugie danie otrzymaliśmy nowy projekt Marka Napiórkowskiego, czyli Marek Napiórkowski WAW-NYC. Pierwszą część studia festiwalowego poświęciliśmy jednak krótkiej refleksji na temat jazzu.

Dzień drugi to kolejna kombinacja improwizacja – klasyczny jazz. W rolach głównych PGR & Friends oraz Jacek Pelc Band. Najpierw jednak chwila refleksji po koncertach dnia pierwszego.

Dzień trzeci przyniósł nam lekką zmianę. Tym razem na samym początku dostaliśmy muzykę niewątpliwie bardziej przystępną prezentowaną przez Aga Derlak Trio, aby na koniec zostać zaatakowanymi mistrzami free jazzu. „Panie i Panowie, żarty się skończyły” – tak dyrektor artystyczny Maurycy Męczekalski zapowiedział koncert tria Vandemark – Tokar – Kugel. Nie zapomnieliśmy oczywiście o komentarzu do drugiego dnia festiwalu.

Sobota to finał festiwalu i występ jednego z mistrzów polskiego jazzu – Adama Makowicza oraz Terrence’a Blancharda z zespołem E-Collective. Z racji tego, że w poniedziałek po raz ostatni mogliśmy relacjonować dla Was Jazz Od Nowa Festiwal 2018, podzieliśmy się ogólnymi refleksjami na temat tego wydarzenia.

Dziękujemy klubowi Od Nowa za możliwość uczestniczenia w festiwalu oraz słuchaczom, którzy poświęcali czas, aby wysłuchać naszego studia festiwalowego na antenie Radia Sfera UMK. Sprawdźcie również relację zdjęciową.

Katarzyna Grochowalska i Piotr Grabski