To już siódme Posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji dla Badania Relacji Wzajemnych w latach 1917-1921. W dniach 20-21 maja Komisja zagościła na Wydziale Nauk Historycznych naszego Uniwersytetu, a jej pobyt w Toruniu był okazją do szerokiej promocji problematyki historii Ukrainy i stosunków polsko-ukraińskich.
Komisję dla Badania Relacji Wzajemnych powołano z inicjatywy Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Narodowego Uniwersytetu „Kijowska Akademia Mohylańska”. Komisja składa się z 8 naukowców strony polskiej, 8 naukowców strony ukraińskiej oraz sekretarza. Stronę ukraińską reprezentują badacze z Kijowa, Lwowa i Nieżyna, a polską ośrodki naukowe z Warszawy, Lublina, Krakowa, Rzeszowa, Przemyśla i Torunia.
Komisja organizuje spotkania, konferencje naukowe, wykłady i wystawy. Przygotowuje również publikacje monograficzne i edycje źródłowe. W tej chwili jest ona jedyną działającą aktywnie polsko-ukraińską komisją historyczną.
Zobacz też: Obcując z regionem na papierze

[Fot: Studium Europy Wschodniej UW]
Spotkania Polsko-Ukraińskie to cykliczna impreza organizowana na WNH UMK od 2016 roku. Jak wyglądał jej tegoroczny program?
20 maja w Collegium Humanisticum odbyło się otwarte spotkanie członków Polsko-Ukraińskiej Komisji dla Badania Relacji Wzajemnych oraz zaproszonych gości ze społecznością Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Przedstawiono na nim charakterystykę działalności Komisji oraz jej publikacji. Następnie dr Andrij Rukkas z Kijowa wygłosił wykład pt. „Sojusz polsko-ukraiński z 1920 roku”. Miało miejsce również otwarcie wystawy „Polacy – uchodźcy z Pomorza z czasów II wojny światowej jako ofiary represji sowieckich”

[Fot: Studium Europy Wschodniej UW]
Następnego dnia, 21 maja, w Europejskim Centrum Współpracy Młodzieży zorganizowano spotkanie członków Komisji i zaproszonych gości ze społecznością Torunia i regionu. Zainteresowani mogli uczestniczyć w koncercie bandurzystki oraz ukraińskiego chóru dziecięcego. Oprócz tego prof. Jarosław Dumanowski z UMK wygłosił prelekcje dotyczącą historii kuchni polskiej i ukraińskiej oraz ich wspólnych elementów wraz z degustacją potraw.
Zapytaliśmy prof. Macieja Krotofila o szczegóły tegorocznej i zeszłorocznej edycji:
Prof. Krotofil powiedział nam również jakie były najważniejsze i najbardziej interesujące wydarzenia towarzyszące tegorocznemu spotkaniu:
Po więcej informacji odwiedźcie stronę internetową UMK.
Materiał współtworzyły Julia Sztandarska i Aleksandra Budzińska.
[Fot: Uniwersytet Mikołaja Kopernika]