Odwiedzając w ostatnich dniach siedzibę Biblioteki Głównej UMK, można było spotkać wydawców zajmujących się szeroko pojętym regionalizmem. Wszystko w ramach zorganizowanego przez filię już po raz jedenasty Toruńskiego Kiermaszu Książki Regionalnej.
W ramach ogólnopolskiej akcji Tygodnia Bibliotek, w dniach 12-13 maja Biblioteka Uniwersytecka UMK, we współpracy z Książnicą Kopernikańską oraz Toruńskim Oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, zaprosiła do filii głównej wydawców książek i publikacji o tematyce dotyczącej Pomorza (ze szczególnym uwzględnieniem województwa kujawsko-pomorskiego), Powiśla oraz Warmii i Mazur.

Inauguracja wydarzenia wraz z dwoma spotkaniami autorskimi miała miejsce w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego, natomiast dnia następnego kiermasz przeniósł się do znajdującej się na Bielanach Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie odbył się targ książki. To właśnie tam zaistniała możliwość bezpośredniego kontaktu z autorami oraz wydawcami książek regionalnych, których spytaliśmy o to, jak w ogóle można taką książkę definiować i co konkretnie zaoferowali tego dnia odwiedzającym:
– mówił Bartosz Filipczyk z działu promocji Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.
W międzyczasie także w Bibliotece Uniwersyteckiej zaistniała możliwość zjawienia się na panelach dyskusyjnych dotyczących znajdujących się na stoiskach książek. Poruszano m.in. tematykę kulinarną, lingwistyczną czy też okresu powojennego na obszarach północnej Polski:

W wydarzeniu brały udział wydawnictwa, muzea i organizacje silnie związane z historią miasta i regionu, m.in. wspomniane już Muzeum Etnograficzne, Toruński Antykwariat Księgarski, Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej oraz wielu innych.
[Fot.: Wiktor Ściślewski]