Szpital Uniwersytecki ma najnowocześniejszy SOR w kraju

Od wczoraj Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dra Jurasza w Bydgoszczy posiada nowy budynek, w którym znajdują się Oddział Ratunkowy, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Opieki Medycznej, bloki operacyjne, sterylizatornia i lądowisko dla śmigłowców. – Sprzęt do diagnostyki i leczenia jest najlepszy z możliwych. Najbliższa placówka z wyposażeniem medycznym takiej klasy jest w Berlinie – mówi prof. Jan Styczyński, prorektor UMK ds. Collegium Medicum.

Nowy budynek, to część jednej z największych inwestycji w historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W ramach wieloletniego programu rozbudowy i modernizacji szpitala powstał już obiekt dla Oddziału Intensywnej Terapii dla Dzieci, a wkrótce rozpocznie się budowa siedziby dla kolejnych klinik: psychiatrii, dermatologii i geriatrii oraz Zakładu Opieki Paliatywnej. Całość projektu będzie kosztować 327 milionów złotych, które Uniwersytet  w całości otrzymał z budżetu Ministerstwa Zdrowia.

Na parterze budynku, który stanął od strony ul. Marii Skłodowskiej-Curie, znajduje się Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz Klinika Medycyny Ratunkowej, kolejne piętra zajmują bloki operacyjne oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Opieki Medycznej, zaś na dachu zbudowano lądowisko dla śmigłowców. W budynku znajduje się także sterylizatornia odpadów medycznych. Łącznie to ponad 6 tysięcy metrów kw. powierzchni. Koszt obiektu to 160 mln złotych, z czego 100 milionów wydano na wyposażenie.

W nowych pomieszczeniach znajdziemy m.in. przesuwny tomograf komputerowy, który umożliwia przeprowadzanie badań w trakcie operacji i to w dwóch sąsiadujących ze sobą salach, rezonans magnetyczny czy komorę hiperbaryczną. Każde z łóżek wyposażone jest we własny system monitorowania czynności życiowych przesyłający dane do stanowisk pielęgniarek. Nowością jest zintegrowany system sal operacyjnych – rozwiązanie stosowane na świecie dopiero od kilku lat. – Pozwala to, w czasie rzeczywistym, przekazywać obraz i dźwięk z jednej sali operacyjnej do drugiej, a także do sal dydaktycznych, a za pośrednictwem internetu do dowolnego miejsca na świecie. To umożliwia konsultacje z innymi lekarzami i ułatwia kształcenie studentów – mówi inż. Tomasz Chyła, kierownik Zespołu ds. Realizacji Wieloletniego Programu Medycznego w szpitalu im. Jurasza.

Także inne rozwiązania techniczne są na najwyższym poziomie. Lądowisko dla śmigłowców jest wsparte na specjalnych amortyzatorach, które niwelują drgania i hałas, a zimą może być podgrzewane. W sterylizatorni zastosowano metody niskotemperaturowe, co pozwala na sterylizację najbardziej delikatnych narzędzi i najczulszej aparatury.

Pamiętajmy, że to nie tylko powód do satysfakcji z rozwoju Collegium Medicum. Nasze szpitale nie są jedynie miejscem kształcenia studentów, ale przede wszystkim największymi i najlepszymi instytucjami służby zdrowia w województwie kujawsko-pomorskim służącymi dwóm milionom jego mieszkańców – mówił podczas uroczystości otwarcia prof. Andrzej Tretyn, rektor UMK.

Inwestycja otrzymała tytuł „Budowy Roku 2012” przyznawany przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.

Źrodło: CPiI UMK
Zdjęcia: Andrzej Romański (CPiI UMK)

Posted in UMK