Karczemnie i nikczemnie w Etnograficznym

29 sierpnia Muzeum Etnograficzne zaprasza na ostatnie spotkanie z cyklu wakacyjnych Etnoczwartków pt. „Karczemnie i nikczemnie”. Mieszkańcy Torunia poznają historię wiejskiego życia towarzyskiego w karczmach.

Spotkanie składa się z dwóch części. – W pierwszej części spotkania opowiemy o miejscu, które było sercem życia wsi i odskocznią od szarej codzienności – mówi Joanna Sojka-Tomczyk z muzeum.

W karczmach kwitło wiejskie życie towarzyskie. Tu odbywały się szalone harce i tańce w niedzielne i świąteczne wieczory, hucznie opijano narodziny dzieci, bawiono się podczas wesel i organizowano stypy, aranżowano miłosne schadzki, flirtowano i śpiewano rubaszne przyśpiewki. Mężczyźni opijali udane interesy po powrocie z jarmarków, a kobiety spotykały się na sąsiedzkie pogaduszki. Przy kwaterce wódki dobijano transakcji kupna-sprzedaży, zawierano nowe znajomości, godzono stare zaszłości, omawiano udane zbiory. Tutaj wędrowne dziady snuły opowieści o napotkanych po drodze dziwach i cudownościach – wyjaśnia Sojka-Tomczyk.

W drugiej części spotkania uczestnicy poznają rubaszne teksty i przyśpiewki opisujące karczemne zabawy. Nie zabraknie również tańców przy nagraniach tradycyjnej wiejskiej muzyki.

Spotkanie jest przewidziane dla uczestników powyżej 18 roku życia. Poprowadzą je Joanna Sojka-Tomczyk i Marta Domachowska. Początek spotkania o godz. 17.00. Bilety w cenie 9 i 5 zł. Liczba miejsc ograniczona.

Zdjęcie: Muzeum Etnograficzne w Toruniu