Początek czerwca w Bibliotece Uniwersyteckiej

Pierwsze dni czerwca w Bibliotece Uniwersyteckiej to spotkanie autorskie z prof. dr hab. Karolem Sauerlandem, otwarcie wystawy „Kopernik. Komiks i okolice”, a także wernisaż „OCENZUROWANO. List ze Strzebielinka”.

3 czerwca o godz. 17.00 rozpocznie się spotkanie autorskie z prof. dr hab. Karolem Sauerlandem – polskim germanistą, literaturoznawcą i filozofem pochodzenia niemieckiego, byłym kierownikiem Katedry Germanistyki UMK oraz Zakładu Literatury Instytutu Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Sauerland będzie promował swą najnowszą książkę: „30 srebrników. Donos w dziejach nowych i dawnych”. Publikacja stanowi obszerne studium zjawiska donosu, jest analizą porównawczą instytucji wspierających donosicielstwo w dwóch systemach totalitarnych: w Trzeciej Rzeszy oraz w Związku Radzieckim i w krajach radzieckiej strefy wpływów. Autor omawia motywy, formy, kulturowe i społeczne przesłanki donosicielstwa, a także definiuje pojęcie szpiega i kolaboranta.

Spotkanie będzie miało miejsce w Wolnym dostępie BU i poprowadzi je prof. dr hab. Wojciech Polak z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 500. urodziny Vesaliusa w UMK

4 czerwca to dzień wystaw. Na godz. 16.00, także w BU w Wolnym dostępie, zaplanowano otwarcie ekspozycji: „Kopernik. Komiks i okolice„, która powstała dla uświetnienia kolejnej rocznicy kopernikańskiej.

Plansze, przygotowane przez Wojciecha Łowickiego i dr Tomasza Marciniaka z Fundacji Centrum Badań Ormiańskich, prezentują rysunki i komiksy przedstawiające Wielkiego Astronoma i są owocem kwerendy obejmującej ostatnie czterdzieści lat dokonań polskiego komiksu i rysunkowej satyry. Wśród twórców znaleźli się: Eryk Lipiński, Mieczysław Kościelniak, Bohdan Butenko czy też nestor Henryk J. Chmielewski – słynny Papcio Chmiel. Wystawę będzie można oglądać do końca czerwca.

Ostatnim wydarzeniem będzie wernisaż wystawy zatytułowanej „OCENZUROWANO. List ze Strzebielinka”, przygotowanej przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku i prezentowanej w Toruniu z inicjatywy Senatora RP Jana Wyrowińskiego. Ekspozycja przedstawia unikalną kolekcję czarno-białych fotografii wykonanych przez osadzonych w Ośrodku Odosobnienia dla Internowanych w Strzebielinku na Kaszubach, prezentujących życie codzienne internowanych.

Autorami zdjęć są działacze regionu toruńskiego NSZZ ,,Solidarność”: Lech Różański – redaktor techniczny i fotoreporter redakcji regionalnego pisma Solidarności Wolne Słowo oraz Andrzej Madrak – ekonomista, a także Zbigniew Ankiersztajn – towarzysz wcześniejszego pobytu w więzieniu w Potulicach.
Fotografiom towarzyszą fragmenty obozowych wspomnień Zygmunta Błażka – gdańskiego opozycjonisty uwięzionego za kolportaż prasy niezależnej i związkowej oraz plakatowanie i malowanie haseł opozycyjnych na murach.

Otwarcie wystawy: 4 czerwca o godz. 18.00 w BU w holu na parterze. Ekspozycję będzie można oglądać do 24 czerwca.

Posted in UMK