Prezydent Bronisław Komorowski: warto patrzeć w niebo

Poza otwarciem Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii Prezydent RP wziął także udział w spotkaniu z miłośnikami astronomii w Bibliotece Głównej UMK.

Była to okazja do zaprezentowania nowatorskiego w skali kraju programu polegającego na budowie astrobaz, które znajdują się w 14 miejscowościach regionu. To nowatorski projekt realizowany tylko w województwie kujawsko-pomorskim. Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że spoglądanie w niebo jest bardzo ważne dla zrozumienia miejsca człowieka w otaczającej rzeczywistości.

Po prezentacji programu astrobaz głos zabrał między innymi prof. Andrzej Niedzielski, który podkreślał astronomiczne tradycje Torunia. Przypomniał zasługi Mikołaja Kopernika, zestawiając je z dokonaniem prof. Aleksandra Wolszczana, absolwenta naszej uczelni. Bronisław Komorowski podziękował naukowcom, ale odwołał się także do wspomnień związanych z romantyczną obserwacją nieba.

Po wizycie w toruńskiej uczelni Bronisław Komorowski udał się do Bydgoszczy, gdzie odebrał tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Posted in UMK