Szef ICNT: to jest częściowy start

25 kwietnia Bronisław Komorowski weźmie udział w uroczystości otwarcia Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii.

Głównym celem działalności ICNT jest wzmocnienie współpracy świata nauki i badań ze sferą biznesu. Uniwersytet Mikołaja Kopernika posiada odpowiednią kadrę, która będzie prowadzić badania w czterech dziedzinach: fizyce, medycynie, chemii i biologii.

Jak podkreśla prof. Jerzy Łukaszewicz, dyrektor Centrum, – czwartkowa uroczystość jest częściowym startem. – Na pewno nie falstart – mówi „Radiu Sfera”. – Takich rzeczy nie otwiera się w sposób rzeczywisty za jednym przyciśnięciem przycisku – wyjaśnia.

Według prof. Łukaszewicza stan wydatków na tę inwestycję pozwala oszacować, że ICNT jest gotowe w 75 procentach.

Przed otwarciem Centrum przez Bronisława Komorowskiego odwiedziła je Monika Bukowska

Łącznie w ICNT znalazło się 60 laboratoriów, w których prowadzone będą badania, a ich rezultaty będą nieodpłatnie udostępnione przedsiębiorcom, natomiast koszty badań zostaną sfinansowane ze środków ogólnych Uczelni oraz ewentualnych grantów zewnętrznych pozyskanych przez poszczególne zespoły badawcze.

Całkowity koszt realizacji projektu Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii wyniósł 72 mln zł. Inwestycja została dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie prawie 50 mln zł.

Koszty badań zostaną sfinansowane ze środków ogólnych Uczelni oraz grantów zdobytych przez poszczególne zespoły badawcze.

Zdjęcie: Monika Bukowska

Posted in UMK