18. urodziny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest

Oryginalny i niepokorny, taki właśnie jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest, który w tym roku obchodzi swoje 18. urodziny. Będzie to wyjątkowa edycja, nie tylko ze względu na jubileusz, ale także na nową hybrydową formę. W dobie pandemii widzowie zobaczą wyjątkowe produkcje i spotkają się z ich twórcami przede wszystkim online.

W tym roku pandemia nie oszczędziła również przemysłu filmowego. Wiele festiwali odbyło się w skróconej formie bądź online, a niektóre z nich zostały po prostu odwołane. Zamknięto kina, wstrzymano produkcje obrazów, a premiery przełożono na 2021 rok. Jednak Covid-19 nie przeszkodził w organizacji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Zostanie on przeprowadzony w formie hybrydowej, tak by zachować wszystkie najważniejsze środki ostrożności. O tym jak festiwal będzie wyglądał w tym roku mówi Artur Zaborski – rzecznik prasowy Tofifestu.

Każda edycja MFF Tofifest była na swój sposób wyjątkowa. Jednak w tym roku w Toruniu nie odbędzie się tylko święto kina, ale także 18. urodziny festiwalu. Za tą liczbą kryje się wiele wspomnień i lat ciężkiej pracy, o których opowiedziała Kafka Jaworska – dyrektorka wydarzenia.

Jak co roku organizatorzy festiwalu stoją przed ciężkim wyborem filmów, które chcą zaprezentować szerszej publiczności. Jak to będzie wyglądało podczas tej, jubileuszowej edycji?

Jednak Tofifest to nie tylko filmy, ale również spotkania z aktorami, reżyserami, czy producentami. W tym roku miłośnicy festiwalu będą mogli zobaczyć się z wyjątkowymi postaciami kina nie tylko na żywo, ale również online.

Podczas 18. edycji wydarzenia zostaną przyznane po raz kolejny wyjątkowe nagrody, a jedną z nich będzie oczywiście wyróżnienie dla twórcy związanego z naszym regionem. Kto w tym roku otrzyma Flisaka?

Wybrane produkcje będą oczywiście nagradzane, między innymi w konkursach On Air oraz Shortcut. Duże emocje wzbudza tutaj także skład jury, do którego co roku zapraszani są wyjątkowi twórcy. Jak będzie podczas tej edycji?

Tofifest od lat nazywany jest festiwalem oryginalnym i niepokornym. Wśród nagród specjalnych można znaleźć wyróżnienia, właśnie za niepokorność twórczą. Jednak co kryje się za tym określeniem?

W tym roku bardzo ciekawym punktem tej 18. edycji będzie premiera filmu, w którym główną rolę gra Polka. Szerzej o tej produkcji mówi Artur Zaborski.

Bella Women, to nowe pasmo, które na stałe wchodzi do programu festiwalu. Jak sama nazwa wskazuje, będzie skupiać się na kobietach i ich twórczości. Dyrektorka festiwalu – Kafka Jaworska mówi o tym, jakim artysktom zostanie ono poświęcone.

18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest odbędzie się w dniach 17-25 października 2020.

Program oraz aktualne informacje na temat tegorocznej edycji można znaleźć na stronie wydarzenia.

Materiał przygotowała Maria Nowak.

[fot. materiały prasowe – MFF Tofifest]