Młodzi dziennikarze wybrali po raz trzynasty!

Kolejny Finał Gali Plebiscytu Mediatory odbył się 7 grudnia w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tego dnia wręczono statuetki laureatom, którzy rywalizowali ze sobą w 9 kategoriach. Do kogo trafiły?

Studenci dziennikarstwa z 22 polskich uczelni wybrali najlepszych, według nich, dziennikarzy minionego roku akademickiego. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Tomasz i Marek Sekielscy, Michał Figurski oraz Magdalena Łucyan. W Auditorium Maximum UJ już po raz trzynasty spotkali się dziennikarze oraz osoby związane z mediami z całej Polski. Studenci dziennikarstwa zadecydowali, kto zasłużył na statuetki w 13. edycji Plebiscytu MediaTory. W tym roku uprawnionych do głosowania było ponad 10 tysięcy osób. Głosowanie odbyło się poprzez ankiety tradycyjne oraz specjalnie przygotowaną platformę on-line.

Laureaci 13. edycji Plebiscytu MediaTory – Studenckie Nagrody Dziennikarskie:

AuTORytet: Beata Michniewicz – polska dziennikarka radiowa, od 1983 prowadzi audycje na antenie Programu III Polskiego Radia. Pomysłodawczyni plebiscytu Srebrne Usta.

NawigaTOR: Paweł Pieniążek – Jako dziennikarz, opublikował wiele materiałów o wojnie w Syrii, w której gra polityczna miesza się z dramatem cywilów. Obserwował i analizował zmiany zachodzące  w Syrii uzależnionej od światowych mocarstw.

TORpeda: Jakub Kaługa [RMF FM] –  Jako jeden z pierwszych systematycznie i szybko relacjonował fakty dotyczące zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

AkumulaTOR: Magdalena Miśka-Jackowska [RMF Classic] –  Prowadzi program poświęcony twórcom muzyki filmowej, gdzie opowiada o legendarnych motywach i najnowszych ścieżkach filmowych, wzbogacając wszystko o kalendarium premier oraz sesji nagraniowych.

DetonaTOR: Tomasz i Marek Sekielscy [„Tylko nie mów nikomu”] – Stworzyli dokument o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księży, który wstrząsnął polskim społeczeństwem. Zainicjowali wielotygodniową dyskusję na temat patologii  w Kościele.

ObserwaTOR: Magda Łucyan [TVN 24] – Przeprowadziła cykl rozmów z byłymi więźniami obozu KL Auschwitz-Birkenau, w których ukazała godną podziwu wrażliwość dziennikarską. Materiał przypomina o tragedii, jaką przeżyli bohaterowie reportażu i skłania odbiorców do refleksji nad przeszłością, teraźniejszością  i przyszłością.

ProwokaTOR: Marta Szarejko [„Seksuolożki. Sekrety gabinetów”] – W szczerych rozmowach z seksuolożkami przełamała tabu życia seksualnego kobiet w Polsce.

InicjaTOR: Michał Figurski [Radio ZET] – Po ciężkiej chorobie wrócił i zachęca znanych ludzi oraz gwiazdy do opowiedzenia na antenie radia o swoich dolegliwościach. Promuje wiedzę o zdrowiu oraz metodach leczenia w sposób lekki i z humorem.

ReformaTOR: Robert Socha [Superwizjer TVN] – Ukazał zaniedbania i nieprawidłowości dotyczące czynności procesowych w sprawie śmierci 19-letniego Jakuba Schimandy. Podczas pracy, odnalazł i zebrał dowody przemawiające za inną, niż przyjęta wcześniej przez prokuraturę, przyczyną śmierci nastolatka. Reportaż przyczynił się do odwołania prokuratora rejonowego w Golubiu-Dobrzyniu i jego zastępcy.

– Młodzi adepci dziennikarstwa nagrodzili dziennikarzy, których uznają za swój zawodowy wzorzec. To głos młodych, wierzących w ideały studentów sprawia, że Plebiscyt MediaTory niezmiennie od trzynastu lat jest ceniony w świecie mediów – mówi Paulina Bochenek, Prezes Stowarzyszenia MediaTory.

Dodatkowo, dwóch laureatów, wypowiedziało się na temat przyszłości radia w walce z nowoczesnymi mediami – „Czy radio umiera?”

Zarówno Michał Figurski, jak i Beata Michniewicz od wielu lat wiążą swoją karierę z rozgłośniami radiowymi.

Organizatorami plebiscytu są Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ, współorganizatorem zaś Uniwersytet Jagielloński. Więcej na temat plebiscytu można przeczytac na oficjalnej stronie Mediatorów.