Nie kantuj, bo Cię złapią!

„Nie kantuj, bo Cię złapią”- powiedział Rzecznik Rzetelności Naukowej Marek Wroński, jeden z uczestników Konferencji „Etyka w badaniach naukowych i szkolnictwie wyższym”. Problemami plagiatów, nieuczciwości naukowej i uniwersytetów, które zaczynają funkcjonować jak korporacje przez dwa dni zajmowali się etycy, filozofowie i naukoznawcy z całej Polski.

-Celem konferencji jest przedyskutowanie bardzo złożonych problemów funkcjonowania etyki w nauce – mówi Ryszard Wiśniewski z Instytutu Filozofii UMK.

20 podważonych doktoratów, 3 habilitacje i jedna profesura w ostatnich latach. Ocena kondycji etycznej nauki polskiej potrzebuje dodatkowych badań – komentuje Mateusz Kucz z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

-W swoich obowiązkach mam zapobieganie nieetycznym zachowaniom nauczycieli akademickich – mówi dr Marek Wroński, Rzecznik Rzetelności Naukowej.

W konferencji zorganizowanej przez Instytut Filozofii UMK oraz Komitet Naukoznawstwa PAN wzięło udział prawie 50 osób. Dwie z sześciu sesji były poświęcone problemom studentów i doktorantów. Jednym z zaproszonych gości był ks. Adam Boniecki.

Zdjęcie: www.sxc.hu

Posted in UMK