Zasoby muzealne dostępne dla wszystkich

II Sympozjum Muzealnicze odbyło się pod tytułem „Muzeum wobec muzeologii cyfrowej”. Biblioteka Główna Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ugościła sympatyków digitalizacji, jak i dostępności zasobów kultury i nauki w sieci.

Sesja naukowa rozpoczęła się wykładem dr Izabelii Mrochen dotyczącym odpowiedniego budowania stron WWW tak, aby były one równo dostępne dla wszystkich użytkowników. Jak ważne jest tworzenie czytelnych serwisów?

Wspomniany dokument WCAG 2.0 oparty jest na czterech zasadach: POSTRZEGALNOŚĆ, FUNKCJONALNOŚĆ, ZROZUMIAŁOŚĆ oraz SOLIDNOŚĆ. Więcej informacji o nim można znaleźć tutaj.

Co jest istotne w budowaniu dobrej strony internetowej?

Doktor z Uniwersytetu Śląskiego podzieliła się również radą dla studentów, którzy pragną swoją przyszłość wiązać z tworzeniem serwisów internetowych.

Kolejna prelegentka, muzeolożka — Aleksandra Janus podkreśliła jak ważną rolę pełnią kulturalne zasoby cyfrowe w dzisiejszym świecie.

Najbardziej popularnymi memami internetowymi powstającymi na podstawie obrazów z domeny publicznej, są te autorstwa twórczyni „Kolejki do Dziekanatu”. Twórczość studentki Uniwersytetu Adama Mickiewicza można znaleźć na oficjalnych profilach społecznościowych — FacebookuInstagramie.

Gratką dla miłośników języków programowania i tworzenia zasobów cyfrowych, od technicznej strony, okazał się wykład Marcina Wilkowskiego na temat języka R. Czym jest to narzędzie wykorzystywane w badaniach muzealniczych?

Sesje w Bibliotece Uniwersyteckiej trwały do godziny 17. Kolejny dzień poświęcony będzie warsztatom prowadzonym na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.

Plan warsztatów:

Sympozjum naukowe organizowane jest w ramach w projektu „Muzeum w polskiej kulturze pamięci (do 1918 r.): wczesne instytucje muzealne wobec muzeologii cyfrowej” finansowanego z grantu Ministra Nauki Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki na lata 2016-2019. Więcej informacji na oficjalnej stronie wydarzenia.

[grafika: oficjalne materiały promujące wydarzenie]

Posted in UMK