Czy w teatrze wszystko wolno?

Studencka premiera spektaklu pt. „Dziadek do orzechów. Nowe historie”, a po niej debata na temat wolności twórczej. Teatr im. Wilama Horzycy otwiera szeroko drzwi przed studentami.

Fabuła spektaklu w reżyserii Darii Kopiec jest oparta na dziewiętnastowiecznym opowiadaniu Ernsta Hoffmanna. Wątek zaczerpnięty z klasycznego utworu został jednak gruntownie przetworzony i pokazany w nowoczesnej, postmodernistycznej formie. Tytułowe opowiadanie jest punktem wyjścia do zaprezentowania głównego elementu przedstawienia: silnie emocjonalnych, prawdziwych opowieści z życia grupy toruńskich seniorów.

Czwartkowa premiera studencka to wydarzenie, którym Teatr chce zachęcić młode pokolenie do obejrzenia spektaklu. Po jego zakończeniu odbędzie się debata oksfordzka pod tytułem „Czy w teatrze wszystko wolno?”. O granicach wolności twórczej będą dyskutować toruńscy ludzie kultury, a moderować nią będzie dziennikarz, Grzegorz Giedrys. Szczegóły wydarzenia zdradzają Marta SiwickaKatarzyna Peplinska-Pietrzak z Teatru Horzycy

Do dyskusji zaproszeni są również widzowie. Debata jest elementem szerszego programu wydarzeń towarzyszących spektaklom. O zamiarach związanych z włączaniem widzów w działalność teatru mówi jego dyrektor ds. artystycznych, Paweł Paszta.

Premiera studencka „Dziadka do orzechów” rozpocznie się w czwartek 24 stycznia o godzinie 18:00. Debata odbędzie się o godzinie 20:00 w foyer na I piętrze teatru. Wstęp na debatę jest bezpłatny.

[materiał dźwiękowy: Michał Kaproń, Olek Dudiak]

[zdjęcie: Wojtek Szabelski]