Jak powstaje europejskie prawo [EYE2018]

W związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego można zadać sobie pytanie, czy mają one jakikolwiek wpływ na nasze życie. Studenci UMK podczas swojego pobytu w Strasburgu mogli uzyskać odpowiedź na to pytanie z pierwszej ręki.

Młodzi ludzie obecni na tegorocznym European Youth Event chcieli wiedzieć przede wszystkim, jakie są szanse przekucia ich śmiałych koncepcji w rzeczywistość. Eleonora Evi, włoska europarlamentarzystka, wyjaśnia skomplikowaną drogę od pomysłu do jego przekształcenia w międzynarodowe prawo.

Jednym z obszarów, w których zdaniem niektórych europarlamentarzystów Unia ma jeszcze wiele do zrobienia, jest rozwój ekologicznego transportu.

Instytucje unijne, w przeciwieństwie do swoich krajowych odpowiedników, funkcjonują bez wyłaniania większości parlamentarnej czy rządu wywodzącego się z jednej frakcji politycznej. Zawiązują się za to tymczasowe koalicje skupione na ogół wokół wartości i poglądów politycznych, interesów konkretnych państw czy interesów lokalnych grup społecznych związanych z danym politykiem. Z tego powodu wpływ pojedynczego posła jest potencjalnie dużo większy Parlamencie Europejskim niż w jego krajowym odpowiedniku.

Parlament Europejski udostępnia protokoły wszystkich sesji plenarnych, tak żeby obywatele mogli bezpośrednio dowiedzieć się, jakie tematy są poruszane na sesjach i jakie stanowisko zajmują konkretni europosłowie. Osoby biegle posługujące się językiem angielskim mogą skorzystać z belgijskiego serwisu VoteWatch, który jest największą bazą analiz dotyczących unijnej polityki.

Materiały przygotowała i przetłumaczyła Agata Drozd, lektorzy: Agata Drozd i Monika Majko.