Nagroda dla naukowców z UMK

Toruńska innowacyjność nagrodzona w Moskwie. Naukowcy z UMK stworzyli wynalazek, który ma ułatwić strażakom akcje ratunkowo-gaśnicze.

Sposób ustalenia pozycji obiektu, w szczególności człowieka, i urządzenie do ustalania pozycji człowieka – taką nazwę nosi projekt dr. Krzysztofa Rykaczewskiego z Zakładu Baz Danych Wydziału Matematyki i Informatyki UMK oraz mgr. Michała Meiny z Katedry Informatyki Stosowanej Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Ich wynalazek został nagrodzony podczas XXI Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „Archimedes” w Moskwie. Zostali wyróżnieni specjalną nagrodą za najlepsze rozwiązanie w dziedzinie ratowania życia i bezpieczeństwa człowieka.

Jak system działa w praktyce?

Na jakim etapie jest projekt?

W ramach tego samego wydarzenia nagrodzony został również Drukowany 3D egzoszkielet dla dzieci z osłabieniem kończyn górnych autorstwa prof. Aleksandra Gocha i dr Emilii Mikołajewskiej z Collegium Medicum i badaczy z UKW w Bydgoszczy.

Materiał Krystiana Pyszniaka