„Skłodowska Radium Girl” na Klamrze 2018

26. Alternatywne Spotkania Teatralne „Klamra” za nami. Tegorocznym laureatem plebiscytu publiczności został Teatr Papahema – czworo młodych absolwentów białostockiej Akademii Teatralnej. Zwycięstwo zapewnił im spektakl „Skłodowska Radium Girl” w reżyserii Agaty Biziuk.

Po poniedziałkowym spektaklu aktorzy Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz TrzmielPaulina Moś spotkali się z widzami, żeby odpowiedzieć na ich pytania.

Na scenie aktorzy zaprezentowali się jako doskonale zgrany zespół. Okazało się, że partnerstwo i zaufanie były także podstawą ich pracy z Agatą Biziuk.

Scenariusz łączył wiele wątków, oddalając się niekiedy od biografii samej Marii Skłodowskiej. Takim nieoczywistym tematem była historia Radium Girls – amerykańskich pracownic będących jednymi z pierwszych ofiar odkrycia radioaktywności.

Każdy z aktorów miał okazję choć na chwilę stać się Marią. Przygotowując się do tej roli, odkrywali te aspekty jej biografii, o których zazwyczaj nie mówi się w szkole. Spróbowali również wyobrazić sobie alternatywną historię, w której Skłodowska nigdy nie wyjechała na Sorbonę.

W tworzenie spektaklu byli zaangażowani również: Katarzyna Pielużek (scenograf), Natasza Topor (kompozytor muzyki), Patryk Bychoski (autor projekcji), Anna Sawicka-Hodun (choreograf) oraz Maciej Iwańczyk (reżyser światła). Nad bezpieczeństwem aktorów przeprowadzających reakcje chemiczne czuwała Marzanna Rutkowska.

Aktorzy mają już plany dotyczące dotyczące kolejnych spektakli i chętnie ponownie wystąpią na „Klamrze”.

Chociaż Teatr Papahema istnieje dopiero 4 lata, nie jest to pierwsza nagroda w ich karierze. Wśród ich sukcesów można wymienić: III miejsce na 20. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku za spektakl „Macbett”, Nagrodę Publiczności i Nagrodę Gazety Festiwalowej na 21. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku za spektakl „Poskromienie złośnicy” oraz I miejsce w konkursie dla młodych twórców Montownia Bis, w ramach którego powstał spektakl „Molière. Z urojenia”. Zostali również wyróżnieni Świadectwem Otwartego Umysłu w plebiscycie białostockiej Gazety Wyborczej „Przystanek Młodzi”.

Bieżącą działalność Teatru można śledzić na Facebooku.

[fot. Bartek Warzecha]