Łączą siły, aby usprawnić działanie

Współpraca studentów może opłacić się!

Blisko 120 kół naukowych działających na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika może połączyć swoje siły tworząc Studenckie Towarzystwo Naukowe, czyli organizację aktywizującą koła wydziałowe, usprawniającą ich działania oraz przyznającą środki finansowe na projekty.

Zakładamy z panem prorektorem Sokalą, że cała inicjatywa jest po stronie studentów – mówi „Radiu Sfera” dr Patryk Tomaszewski, pełnomocnik rektora ds. animacji życia kulturowego i naukowego studentów. – Mamy jakieś rozwiązania modelowe, ale one nie są jednoznaczne, że takie zostaną wprowadzone. Można wypracować swój model – podkreśla w rozmowie z Alicją Kopyczyńską.

Pierwsze spotkanie z przedstawicielami kół już za pełnomocnikiem. W kwietniu dojdzie do kolejnego, na którym studenci mogą pracować nad konkretnymi rozwiązaniami. – My nie chcemy uszczęśliwiać studentów na siłę – przekonuje Tomaszewski. Zdaniem pełnomocnika rektora, aby towarzystwo mogło powstać i działać, w jego prace powinna zaangażować się minimum połowa działających w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika kół naukowych.

Stworzenie takiego towarzystwa jest nie tyle konieczne, co przydatne – uważa Daria z Koła Naukowego Geografów. Studentka wskazuje, że obecnie między kołami istnieje współpraca i w sytuacjach, gdy wymagana jest pomoc ze strony innej organizacji, jej koło może liczyć na wsparcie.

Na Facebooku został założony Fanpage „STN – zespół roboczy” usprawniający wymianę myśli na temat powstania towarzystwa. Grupa ta jest jednak zamknięta.

Zdjęcie: www.sxc.hu

Posted in UMK