„A kochał ją, że strach” – wywiad z Anną Brzezińską

Anna Brzezińska – pisarka, mediewistka i wydawczyni. W 1998 roku zadebiutowała opowiadaniem „A kochał ją, że strach” w periodyku „Magia i Miecz”. Znana głównie jako autorka cyklu powieści o zbóju Twardokęsku oraz opowiadań o Babuni Jagódce.  20 marca, po dwudziestu latach od debiutu odwiedziła Toruń, by spotkać się ze swoimi fanami.

Anna Brzezińska jest absolwentką Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i doktorantką mediewistyki Central European University w Budapeszcie. Jej książki cieszą się równie dużą popularnością, co utwory Andrzeja Sapkowskiego. Zajmuje się literaturą fantastyczną zarówno jako twórca, jak i wydawca, będąc współwłaścicielką Agencji Wydawniczej RUNA. Jak rozpoczęła się jej przygoda z książkami i dlaczego wybrała KUL?

Autorka fantasy do tej pory publikowała zbiory opowiadań i powieści. Publikowała swoje działa w takich pisamch jak: „Portal”, „Magazyn Literacki Fenix”, „Nowa Fantastyka”, „Science Fiction”, „Fantasy”, „Newsweek” czy „Wysokie Obcasy”. Czym zaskoczy swoich fanów w tym roku?

Anna Brzezińska w wielu wywiadach przyznawała się, że śmieszy ją podział na „fantastykę męską” i „fantastykę kobiecą”. Uważa, że kwestia płci nie jest tą najważniejszą w pisaniu i czytaniu książek.

Oprócz książek, wielką pasją autorki jest również muzyka. Jej ulubiony zespół z młodości to The Clash.

Anna Brzezińska jest laureatką trzech Nagród im. Janusza A. Zajdla. Uhonorowane nią zostały: opowiadanie „A kochał ją, że strach”, powieść „Żmijowa harfa” oraz opowiadanie „Wody głębokie jak niebo”.

[fot. Jan Atmański]