Duże zmiany w taryfie MZK

Tańsze bilety dobowe, nowe rodzaje biletów długookresowych, więcej osób uprawnionych do darmowych przejazdów – oto najważniejsze zmiany przewidziane w projekcie uchwały, nad którą będą debatować toruńscy radni w przyszły czwartek.

Największą nowością będą bilety semestralne –przeznaczone dla dzieci i młodzieży – oraz kwartalne, dostępne dla wszystkich. Te pierwsze będą kosztować 180 zł, czyli równowartość ok. 4 ulgowych biletów miesięcznych. Cena ulgowego biletu kwartalnego na linie tramwajowe wyniesie 100 zł, a kwartalnego na wszystkie linie – 115 zł (normalnych odpowiednio 200 zł i 230 zł).

Z oferty MZK prawdopodobnie znikną bilety miesięczne na linie dzienne. Osoby, które z nich korzystają, nie mają jednak powodu do zmartwień – cena ulgowego biletu miesięcznego imiennego na linie dzienne i nocne ma zostać obniżona z 50 zł do 44 zł, a normalnego ze 100 zł do 88 zł.

Tańsze będą również bilety dobowe: ulgowy będzie kosztował 5 zł zamiast 5,60 zł (normalny 10 zł zamiast 11,20 zł). Ponadto odcinki karnetu na osiem przejazdów mają być honorowane także jako bilety 30‑minutowe.

Wszystko po to, aby zachęcić torunian do korzystania z transportu zbiorowego. Poprzedni pomysł – darmowe przejazdy dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym – okazał się nietrafiony. Badanie zlecone przez magistrat ujawniło, że zaledwie co trzecie dziecko skorzystałoby z darmowego przejazdu.

Zwolnione z opłat zostaną za to następujące grupy: honorowi dawcy przeszczepu, honorowi dawcy krwi, niewidomi z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci do 16. roku życia z orzeczoną niepełnosprawnością.

Kierowcy samochodów osobowych wraz z osobami towarzyszącymi pojadą za darmo komunikacją miejską w dwóch sytuacjach: w trakcie Bella Skyway Festiwal oraz w przypadku przekroczenia średniodobowych norm zanieczyszczeń pyłowych PM10. Alerty dotyczące stanu powietrza są publikowane na oficjalnej stronie miasta.

Niezależnie od tego, jak szybko uda się radnym wprowadzić zmiany w taryfie biletowej, zachęcamy do korzystania z transportu zbiorowego w trosce o jakość powietrza. Smog tworzy się szczególnie łatwo zimą, a spaliny samochodowe są jednym z głównych jego źródeł.

Wszystkie informacje na temat komunikacji miejskiej można znaleźć na stronie Torunia oraz Miejskiego Zakładu Komunikacji.

[fot. torun.pl]