Euforia w Toruniu – David Lynch w Centrum Sztuki Współczesnej

To nie pierwszy raz, kiedy reżyser takich filmów, jak Eraserhead, Blue Velvet czy Mulholland Drive przyjechał do Polski. To również nie pierwsza jego wizyta na Camerimage.

David Lynch – autor powracającego po 26 latach legendarnego serialu Twin Peaks przyjechał, aby otworzyć wystawę „Silence and Dynamism”. Jego prace będzie można podziwiać do 18 lutego 2018 roku. Mieszkańcy Torunia, ale nie tylko, przyjechali podziwiać przeróżne formy audiowizualne oraz szereg prac plastycznych i instalacji artystycznych, które reżyser przygotowuje od swojej wczesnej młodości.

Zainteresowanie pracami, które w niedzielę zaprezentowano w CSW pojawiło się na długo przed wernisażem. Nie można się temu dziwić, jak się okazuje Lynch jest równie utalentowanym plastykiem co reżyserem. Wystawę warto zobaczyć kilka razy – dzieła te wymagają większego skupienia, ciszy i przede wszystkim większej ilości czasu. Was również zachęcamy do zapoznania się z tą wystawą.

Kiedy już zapoznaliśmy się z wystawą przyszła wielka chwila – w windzie CSW pojawił się David Lynch.

Oczywiście chwilę to potrwało, zanim legendarny reżyser ukazał się naszym oczom. Przez dobre pół godziny dziennikarze z całej Polski wpatrywali się w windę w oczekiwaniu na Davida Lyncha, co zresztą mogliście zobaczyć na naszej transmisji na Facebooku. W końcu – winda się otworzyła.

Zorganizowana została również konferencja prasowa Davidem Lynchem, Gregorym Crewdson’em (który również otworzył wystawę swoich prac), Markiem Żydowiczem – prezesem fundacji Tumult oraz Wacławem Kuczmą – dyrektorem CSW.

Podczas spotkania poznaliśmy szczegóły przygotowania obu wystaw oraz uzyskaliśmy odpowiedzi na nurtujące nas kwestie. Nasz reporter Adam Liszewski był zaciekawiony widocznymi u Davida Lyncha inspiracjami maszynami i fabrykami.

Konferencja prasowa była przedostatnim punktem programu. Dzień zakończył wernisaż wystaw Davida Lyncha „Silence and Dynamism” oraz Gregory’ego Crewdsona „Cathedral of the Pines”. Z racji tego, że zaproszenie na to wydarzenie można było otrzymać, m.in., kupując w przedsprzedaży książkę „David Lynch. Polskie spojrzenia” (limitowane 100 sztuk rozeszło się w parę sekund), w CSW pojawiło się mnóstwo osób chcących spotkać się z tym artystą.

Na czym jednak polega fenomen Lyncha i to, że na spotkanie z nim chciało przyjść aż tak dużo osób? Na to pytanie odpowiadali sami uczestnicy wernisażu.

Oprócz wernisażu, David Lynch wygłosił również dziś w Centrum Kultury Dwór Artusa wykład poświęcony Medytacji Transcendentalnej, a już jutro w Operze Nova w Bydgoszczy będzie można obejrzeć dwa pierwsze odcinki nowej serii „Twin Peaks”, po których nastąpi Q&A z reżyserem.

Ponadto, od 7 listopada do 6 grudnia w Kinie Centrum będziecie mogli obejrzeć większość produkcji Davida Lyncha, którym towarzyszyć będą spotkania z ekspertami. Wśród nich, m.in., Grażyna Torbickadr hab. Dariusz Brzostekdr hab. Paweł Tański czy dr Lidia Wiśniewska. Więcej informacji na stronie Centrum Strony Współczesnej.

Spotkanie dla Was zrelacjowali Katarzyna Grochowalska (fotografie), Agata Drozd (instagram), Adam Liszewski (materiały dźwiękowe) i Piotr Grabski (transmisja na Facebooku + wpis).