„Mamy jajecznicę muzyczną w głowie” – wywiad z zespołem Jesień podczas Transgresji

Powracamy do tematu festiwalu Transgresje, podczas którego wystąpili, m.in., Niechęć, Furia, PRO8L3M czy Islam chipsy. Wśród tej reprezentacji był również toruński zespół Jesień, który wraz z Natanem Kryszkiem zagrał podczas drugiego dnia tego wydarzenia. Próbowałem umówić się z chłopakami na wywiad od dłuższego czasu, Transgresje były dobrym powodem, aby wreszcie porozmawiać.

Przygotowując się do wywiadu analizowałem wszelakie przekazy medialne i niestety nie natrafiłem na zbyt dużą ilość wpisów toruńskich mediów. Zastanawiało mnie z czego to wynika.

Początkowo mój wywiad z zespołem Jesień miał się odbyć przed wakacjami. Wiele czynników wpłynęło na to, że nie udało nam się wcześniej porozmawiać. Niemniej jednak, Szymon ucieszył się, że ta rozmowa będzie miała miejsce dopiero teraz.

Ucieszyła mnie współpraca pomiędzy zespołami PokusaJesień. Zauważam tam wiele elementów wspólnych, takich jak niepewność czy improwizacja. Co na to chłopaki?

Michał wspomniał o post-punku, a ja słyszę również dużo elementów post-hardcore’u utrzymanego w duchu takich zespołów jak Ewa Braun czy Krzycz. Czy wspomniani wykonawcy mieli wpływ na muzykę Jesieni?

Zespół podczas swojej trasy odwiedził nie tylko polskie, ale również zagraniczne miasta. Jak publika z innych państw zareagowała na ich muzykę?

Skoro poruszyliśmy temat koncertów, to zapytałem również o najbliższą trasę.

Warto podkreślić, że członkowie Jesieni angażują się również w inne projekty muzyczne. Jakie?

Jesień, jako jedni z niewielu toruńskich zespołów mieli okazję grać na OFF-ie. Dla wielu koncert na tym festiwalu to moment przełomowy. Jak to było w przypadku chłopaków? Co dał im występ na tym festiwalu?

Czy dzisiejszy koncert to otwarcie nowego etapu w historii zespołu?

Mówiłem to już chłopakom po koncercie, więc powtórzę i tutaj – wyszło bardzo dobrze. Jesień i Pokusa mają wiele elementów wspólnych i było to słychać podczas ich wspólnego występu. Warto ich zobaczyć na żywo, więc jeśli będziecie mieli ku temu okazję, to wiecie co robić. W szczególności, że chłopaki być może jeszcze wrócą do Torunia w tym roku.

Sprawdźcie również galerię z festiwalu – dzień pierwszy, drugi, trzeci.

[fot. Dorota Kutnik]