Płynny wszechświat, czyli 9. Bella Skyway Festival

Już od kilku lat końcówka sierpnia oznacza dla wszystkich przebywających w Toruniu nieprzespane noce. Powodem jest oczywiście festiwal światła Bella Skyway Festival, który nie tylko zadomowił się na stałe na kulturalnej mapie Torunia, ale też stał się jej najjaśniejszym punktem.

Tegoroczna, 9. edycja Bella Skyway Festival będzie odbywać się pod hasłem „płynny wszechświat”.  Jak piszą organizatorzy w oficjalnym przewodniku festiwalowym: „Artyści pokażą różne ścieżki światła nawiązującego dialog z wodą. Światło, źródło wszelkiego życia — na najbardziej podstawowym poziomie w procesie fotosyntezy, ale również w mitach religijnych — jest dostrzegane w związku z powierzchniami, na które pada. Obecne w krajobrazie oraz dziełach sztuki, stanowi rezultat gry pomiędzy kolorem a cieniem. Woda nie jest jedynie podstawą życia, pochodzenia ludzkiego gatunku, ale fundamentalnym elementem istnienia. W tym znaczeniu Bella Skyway Festival 2017 jest echem zasad ekologicznej harmonii i równowagi, gdyż pokazuje wiele związków ludzi z wodą, w perspektywie przeszłości i przyszłości.”

Co to oznacza dla osób chcących podziwiać świetlne atrakcje? Poniżej prezentujemy kilka, naszym zdaniem, obowiązkowych punktów 9. Bella Skyway Festival.

Renaissance Palace (ul. Szeroka, 22–27.08.2017, 20.30–24.00) – włoska grupa Marianolight powraca do Torunia, żeby ponownie rozświetlić ul. Szeroką. Klimatyczny, nocny spacer gwarantowany.

[fot. Adrian Chmielewski, profil Toruńskiej Agendy Kulturalnej na flickr]

Organum (wnętrze kościoła Ducha Świętego, 22–27.08.2017, 20.30–24.00) – współpraca Steve’a Nasha i Jana Mroczka zaowocowała powstaniem kompozycji na organy oraz instrumenty elektroniczne. Muzyce granej na żywo w towarzyszyć będą wizualizacje wyświetlane na prospekcie organów oraz sklepieniu świątyni, przygotowane przez VJ Pillowa oraz Bartosza Siorka. Za warstwę świetlną odpowiadają Rafał Tysarczyk oraz Nina Minor z Fundacji Przetwórnia Sztuki.

[fot. profil Organum na Facebooku]

Water Concept Factory (przystań AZS, 22–27.08.2017, 20.30–24.00, bilety w kasach na miejscu wydarzenia: 10 zł (dzieci do 12 lat gratis) – wodne kino 360º na pewno zrobi furorę podczas tegorocznego festiwalu. Po raz pierwszy w Polsce do tego typu projekcji zostaną użyte świetlne drony. Mało? No to dodajmy jeszcze, że konstrukcja ma 40 metrów szerokości i 16 metrów wysokości, oraz ponad 300 m2 ekranów projekcyjnych. To nie może się nie udać.

[fot. profil Mój Toruń na Facebooku]

Szczegółowy program, oraz wszystkie informacje odnośnie Bella Skyway Festiwal są dostępne na oficjalnej stronie wydarzenia. Tegoroczna edycja potrwa od 22 do 27 sierpnia.