Offowa scena teatru – nadchodzi 25. KLAMRA

Podczas 25. edycji festiwalu KLAMRA na nowo odkryjemy sztukę teatralną.

Alternatywne spotkania teatralne KLAMRA w Od Nowie stawiają na niezależne polskie teatry, oferują najlepsze i najoryginalniejsze spektakle roku. Konwencja przedstawień nie jest jednoznaczna, festiwal podchodzi w sposób innowacyjny do sztuki – od improwizacji, performansów po teatry tańca i lalek. ,,Nasz festiwal zawsze miał ambicję spinania klamrą barwnego krajobrazu polskiego teatru offowego’’ – w historię KLAMRY wprowadza nas Mirosław  Maurycy Męczekalski, dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa.

Co wyróżnia to wydarzenie teatralne od jego odpowiedników? Przede wszystkim możliwość skonfrontowania swoich przemyśleń i odczuć z twórcami sztuki w pospektaklowych dyskusjach. Istotna jest również różnorodność jaką oferuje festiwal.

Program:

Dzień I (18.03)
KLAMRA startuje w sobotę z laureatem zeszłorocznej nagrody publiczności – Teatrem Kana z wizją współczesnego taty w spektaklu pod tytułem „Projekt: Ojciec”.

Dzień II (19.03)
,,Ciało narodowe. Ciało kosmiczne. Ciało kosmopolityczne. Ciało graniczne. Ciało uwłaszczone. Spalmy ciało.’’ – festiwalowa niedziela pomoże odkryć naszą cielesność z Tomaszem Bazanem oraz przekaże historię o miłości zamkniętej w czterech ścianach poprzez interaktywne słuchowisko ,,Parantela” Wrocławskiego Teatru Radioaktywnego.

Dzień III (20.03)
Na dużej scenie Od Nowy w poniedziałek Teatr Gdynia Główna  w sztuce ,,Burmistrz’’ zabierze nas w podróż do specyficznego miasteczka, którego mieszkańcy będą musieli zmierzyć się z dawno zapomnianą Prawdą. Z desek sceny nowej za to dowiemy się ,,Jak nie oszaleć ze szczęścia’’ w stand-upie Macieja Adamczyka.

Dzień IV (21.03)
Wyróżniający się japońskim tańcem ciemności spektakl ,,Kantor_Tropy: Collage” Amareya Theatre & Guests stanie oko w oko ze współczesnym człowiekiem na którego postrzeganie świata wpływ miały przełomowe lata: 1945, 1986, 2011.

Dzień V (22.03)
Adam BorowskiMarcin Kęszycki z Teatrem Ósmego Dnia przy metakomentarzach dotyczących pracy aktora rozstawią przed nami namioty historii dwóch kobiet – bezdomnej oraz artystki, które na pozór nie mają ze sobą nic wspólnego.

Dzień VI (23.03)
Podczas czwartkowego spektaklu Teatru Krzyk spędzimy trochę czasu face ,,To Face’’ – wejdziemy w świat samoświadomości, swoich niedoskonałości i własnej natury. Znana z improwizacji Grupa Teraz i Dwaj Panowie wystawi na nowej scenie Od Nowy sztukę ,,Herman’’ o której twórcy celowo niewiele mówią – ,,Poznajcie Hermana tak, jak i my go poznaliśmy. Przywitał się, po czym wyjaśnił nam, że jego imię po hiszpańsku to Armando. Wygłosił monolog, który zainspirował nas do działania. Taki to z niego Niemiec z latynoską duszą.’’

Dzień VII (24.03)
Zainspirowani opowiadaniami „Witajcie w Rosji” Dmitrya Glukhovsky’ego twórcy sztuki ,,Wot takaja żizń’’ postanowili przenieść ducha powieści na deski teatru. Obraz Rosji Teatru Biuro Podróży wobec którego nie da się przejść obojętnie, będzie można zobaczyć przedostatniego dnia festiwalu.

Dzień VIII (25.03)
Ostatni dzień KLAMRY finiszuje adaptacją dramatu Adama Mickiewicza w sztuce ,,Dziady. Noc pierwsza’’. Teatr Wierszalin udowadnia, że dzieło XIX wieku jest do dziś aktualne, a Gustaw nadal potrafi przemawiać do problemów współczesnego widza.

Bilety:
Sprzedaż bezpośrednia karnetów i biletów dostępna w ACKiS Od Nowa :
– w recepcji w godz. 9.00-16.00 – od poniedziałku do piątku
– w barze klubu w godz. 16.00-22.00 (w dni kiedy nie odbywają się koncerty)

Ceny karnetów
160zł – studenci, absolwenci UMK
200zł – pozostałe osoby

Ceny biletów na poszczególne spektakle

godz. 20:00 Teatr KANA – „Projekt Ojciec” – 40 zł

godz. 19:00 Tomasz BAZAN – „NATIONALISM kinetic exercises” – 30 zł
godz. 21:00 WROCŁAWSKI TEATR RADIOAKTYWNY – „Parantela” – 20 zł

godz. 19:00 Teatr GDYNIA GŁÓWNA/ STACJA PEGAZA – „Burmistrz” – 30 zł
godz. 21:00 Maciej ADAMCZYK (Teatr Porywacze Ciał) – „Jak nie oszaleć ze szczęścia” stand up – 20 zł

godz. 19:00 AMAREYA THEATRE & Guests – „Kantor_Tropy: COLLAGE” –30 zł

godz. 19:00 TEATR ÓSMEGO DNIA – „I rozstawili namiot wśród nas” – 40 zł

godz. 19:00 Teatr KRZYK – „To Face” – 30 zł
godz. 21:00 Grupa TERAZ i Dwaj Panowie – „Herman” – 20 zł

godz. 19:00 Teatr BIURO PODRÓŻY – „Wot takaja żizń” – 40 zł

godz. 19:00 Teatr WIERSZALIN -„Dziady. Noc pierwsza” – 50 zł

Szczegółowy program festiwalu i imprez towarzyszących dostępny na stronie KLAMRY.

[fot. materiały prasowe Alternatywnych Spotkań Teatralnych KLAMRA]