Rektor UMK reaguje na postępowanie lustracyjne

10 marca ma się rozpocząć proces lustracyjny profesora Jana Kopcewicza, byłego rektora UMK. IPN zarzuca byłemu pracownikowi toruńskiego Uniwersytetu kłamstwo lustracyjne. Głos w tej sprawie zabrał obecny rektor UMK, profesor Andrzej Tretyn.

W związku z oskarżeniami Instytutu Pamięci Narodowej, władze UMK wystosowały list otwarty następującej treści:

Oświadczenie Rektora UMK

Rozpoczęcie przez IPN postępowania lustracyjnego wobec prof. Jana Kopcewicza, byłego rektora UMK, przyjąłem z zaskoczeniem i zdumieniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę szczupłość materiału mającego świadczyć o jego rzekomej współpracy ze służbami PRL i fakt, że dotyczy ono osoby, która od wielu lat nie pracuje naukowo i nie zajmuje żadnych funkcji. Profesor Jan Kopcewicz kilkakrotnie w swoim życiu składał oświadczenie lustracyjne zaprzeczające współpracy i nigdy nie było ono kwestionowane. Pan Rektor Kopcewicz jest osobą o wyjątkowych zasługach dla Uniwersytetu i jego społeczności, przeprowadził go przez niezwykle trudne czasy lat 80-tych, walcząc o jego autonomię, a być może ratując wręcz uczelnię przed likwidacją, bronił pracowników i studentów przed represjami ze strony władz politycznych PRL, wielokrotnie osobiście interweniował w sprawach aresztowanych i prześladowanych członków naszej społeczności. Ta trudna działalność wymagała kontaktów z przedstawicielami ówczesnych władz, w tym także z funkcjonariuszami MO i SB. Nie mam jednak żadnej wątpliwości, że nigdy nie weszły one w sferę, która mogłaby być dzisiaj przedmiotem zainteresowania IPN. Przekazuję Panu Rektorowi wyrazy wsparcia w tych trudnych dla niego chwilach i oferuję wszelką możliwą pomoc.

Prof. dr hab. Andrzej Tretyn
Toruń, 10 marca 2017 r.

Profesor Jan Kopcewicz funkcję rektora UMK pełnił w latach 1982 – 1984, 1987 – 1990 oraz 1999 – 2005.

[fot. oficjalny FP UMK]