Pokazy specjalne, Andrzej Wajda i laureat Oscara w Kinie Centrum (10-16.03)

Kolejny tydzień Kino Centrum zainauguruje pokaz prasowym filmu „Andrzej Wajda: Moje inspiracje”. Film przedstawia m.in. powody, dla których reżyser porzucił studia malarskie na krakowskiej ASP i trafił do szkoły filmowej w Łodzi oraz czym stała się dla niego sztuka filmowa. W dokumencie pojawia się również Martin Scorsese, komentujący ten aspektu twórczości Andrzeja Wajdy.

Poza filmem „Andrzej Wajda: Moje inspiracje”, w repertuarze kina znajdziemy:

Planetarium (reż. Rebecca Zlotowski, Francja / USA 2016, 105′) – piękne i tajemnicze siostry Laura (Natalie Portman) i Kate (Lily-Rose Depp) posiadają nadprzyrodzone zdolności i potrafią komunikować się z duchami. Na zakończenie swojego tournée po Europie ruszają do Paryża, gdzie spotykają pewnego charyzmatycznego producenta filmowego (Emmanuel Salinger). Laura i Kate odkryją przed nim klimatyczny świat pełen magii i zmysłowości. I nieodwracalnie zmienią jego życie.

Zwariować ze szczęścia (reż. Paolo Virzì, Francja / Włochy 2016, 118′) – Beatrice nie zamykają się usta. Wciąż gada. Na przykład o tym, że jest hrabiną miliarderką i jej kochankami są najważniejsi światowi przywódcy. Z kolei Donatella jest młodą, wycofaną dziewczyną z tatuażami. Zamkniętą w swoim własnym, tajemniczym świecie. Obie są pacjentkami w Villa Biondi – nowoczesnej klinice psychiatrycznej, bez możliwości wyjścia na wolność. Ich nieprzewidywalna przyjaźń doprowadzi do ucieczki w poszukiwaniu choć odrobiny zabawy i miłości. Uciekną ze szpitala dla wariatów, ale czy świat na zewnątrz też przypadkiem nim nie jest?

Moonlight (reż. Barry Jenkins, USA 2016, 110′) – ponadczasowa opowieść o relacjach międzyludzkich i odkrywaniu siebie. Moonlight jest opowieścią o dorastaniu ubogiego, czarnego chłopca. Dorasta on w jednej z niebezpieczniejszych dzielnic Miami i stara się znaleźć swoje miejsce w świecie. Handel narkotykami na ich osiedlu kontroluje Juan (Mahershala Ali), który staje się swego rodzaju zastępczym ojcem Chirona. Czysty i widny dom, w którym Juan mieszka ze swoją dziewczyną Teresą (Janelle Monáe) staje się dla chłopca oazą stabilności, miejscem gorących posiłków, świeżej pościeli i swobodnych rozmów. Drugim, równie bolesnym i skomplikowanym motywem przewodnim, jest związek Chirona z jego matką, Paulą (Naomie Harris), która stacza się w wyniszczający nałóg narkotykowy.

Ślady stóp (reż. Juan Manuel Cotelo, Hiszpania 2016, 89′) – Poszukuję 10 dzielnych podróżników chętnych przejść 1000 kilometrów w 40 dni. Dotarcie do celu nie jest zapewnione. Obiecuję cierpienie i na przemian przejmujące zimno i nieznośny upał. Najprawdopodobniej nabawisz się kontuzji, obolałych mięśni i pęcherzy na stopach. Zniechęcenie i pokusa zrezygnowania zapewnione codziennie. Snu – niewiele, czasem na zimnej ziemi.Nieuniknione przypadki zabłądzenia, jednak… Nagrodą może być odnalezienie siebie. Tak zaczyna się ta opowieść o drodze i poszukiwaniu.

Crash. Niebiezpieczne pożądanie (reż. David Cronenberg, Kanada / Wielka Brytania 1996, 100′) – James Ballard powoduje wypadek samochodowy, dzięki któremu nawiązuje romans z atrakcyjną i tajemniczą Helen i wkracza w szokujący świat ludzi ogarniętych obsesją wypadków samochodowych. James odkrywa, że niebezpieczeństwo, zapach skóry, metalu i palonej gumy mają w sobie coś perwersyjnie erotycznego.

eXistenZ (reż. David Cronenberg, Kanada / Wielka Brytania 1999, 97′) – organiczne konsole to przyszłość świata gier. Do testów nowego tytułu „eXistenZ” zaproszono nielicznych wybrańców. W trakcie próbnego pokazu dochodzi do zamachu na twórczynię gry. Tak zwani „realiści” usiłują sabotować wprowadzenie „eXistenZ” na rynek. Uszkodzeniu ulega także konsola z jedyną wersją gry. By sprawdzić poprawność programu jego autorka rozpoczyna grę z zaufanym towarzyszem. W trakcie rozgrywki zatraca się powoli granica między rzeczywistością a fabułą „eXistenZ”.

Szczegółowy repertuar w dniach 17-23 lutego:

• Piątek 10 marca 2017

16:00 – „Planetarium”, reż. Rebecca Zlotowski
18:00 – „Andrzej Wajda. Moje inspiracje”, reż. Andrzej Wajda i Marek Brodzki – zamknięty pokaz prasowy
20:00 – „Zwariować ze szczęścia”, reż. Paolo Virzì

• Sobota 11 marca 2017

15:50 – „Zwariować ze szczęścia”, reż. Paolo Virzì
18:00 – „Ślady stóp”, reż. Juan Manuel Cotelo – bilety w cenie 10 zł
20:00 – „Planetarium”, reż. Rebecca Zlotowski

• Niedziela 12 marca 2017

16:00 – „Zwariować ze szczęścia”, reż. Paolo Virzì
18:10 – „Planetarium”, reż. Rebecca Zlotowski