Filmowy tydzień otworzy muzyka – Kino Centrum (17-23.02)

Koncert „Syriusz” Rafała Gorzyckiego rozpocznie kolejny tydzień kulturalnych atrakcji w Kinie Centrum. Muzyk zagra nie tylko na swym wiodącym instrumencie – perkusji, ale przede wszystkim, na fortepianie, wibrafonie i organach. Jak zapewniają organizatorzy, koncert będzie wielowymiarowym spektaklem-słuchowiskiem.

W nadchodzącym tygodniu oczywiście nie zabraknie wydarzeń stricte filmowych. W niedzielę 19 lutego (o godz. 19) gościem specjalnym Kina Centrum będzie Magdalena Boczarska – gwiazda filmu „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”.

W poniedziałek 20 lutego zostanie zainaugurowany nowy cykl psychologiczno-filmowy „Anatomia (nie)normalności na ekranie”. Po seansie filmu „Moonlight” odbędą się warsztaty psychologiczne. Spotkanie poprowadzą członkowie Koła Naukowego Psychologii na Wydziale Nauk Pedagogicznych UMK wraz z opiekunem, dr Lidią Anną Wiśniewską, psychologiem, adiunktem w Katedrze Psychologii na Wydziale Nauk Pedagogicznych.

Do repertuaru kina dołączą:

Zerwany kłos (reż. Witold Ludwig, Polska 2017, 95′) – trwa I wojna światowa. Carskie oddziały panoszą się w okolicach Tarnowa. Szesnastoletnia Karolina Kózkówna ponosi śmierć męczeńską w obronie wiary. Jej ojciec obwinia się za śmierć ukochanej córki. Dzieje bohaterów dopełnia Teresa, która nosi w sercu tajemnicę o gwałcie zadanym przez kozaka Sorokina. Jakie będą losy pohańbionej Teresy? Gdzie kryje się sens męczeństwa bł. Karoliny? Czy ojciec pogodzi się ze stratą umiłowanej córki? Film niesie przesłanie o sensie cierpienia, zwycięstwie miłości nad nienawiścią, a także wieść o tym, że wiara w Jezusa Chrystusa potrafi nieustannie odmieniać życie każdego z nas.

Milczenie (reż. Martin Scorsese, Japonia / Meksyk / USA / Włochy / Tajwan 2016, 161′) – XVII wiek. Dwóch młodych jezuitów pokonuje tysiące kilometrów, aby potajemnie przedostać się do Japonii, gdzie toczy się bezwzględna walka z chrześcijaństwem. Misjonarze poszukują swojego nauczyciela – słynącego z odwagi kapłana, o którym krążą plotki, że wyrzekł się wiary katolickiej i został buddyjskim mnichem. To, czego doświadczą, wystawi ich umiejętności przetrwania, a także wszystko, w co wierzą, na najcięższą próbę.

Moonlight (reż. Barry Jenkins, USA 2016, 110′) – ponadczasowa opowieść o relacjach międzyludzkich i odkrywaniu siebie. Moonlight jest opowieścią o dorastaniu ubogiego, czarnego chłopca. Dorasta on w jednej z niebezpieczniejszych dzielnic Miami i stara się znaleźć swoje miejsce w świecie. Handel narkotykami na ich osiedlu kontroluje Juan (Mahershala Ali), który staje się swego rodzaju zastępczym ojcem Chirona. Czysty i widny dom, w którym Juan mieszka ze swoją dziewczyną Teresą (Janelle Monáe) staje się dla chłopca oazą stabilności, miejscem gorących posiłków, świeżej pościeli i swobodnych rozmów. Drugim, równie bolesnym i skomplikowanym motywem przewodnim, jest związek Chirona z jego matką, Paulą (Naomie Harris), która stacza się w wyniszczający nałóg narkotykowy.

Szczegółowy repertuar w dniach 17-23 lutego:

• Piątek 17 lutego

19:00 – Koncert „Syriusz” Rafała Gorzyckiego – bilety w cenie 10 zł

• Sobota 18 lutego

12:00 – „Zerwany kłos”, reż. Witold Ludwig
14:00 – „Milczenie”, reż. Martin Scorsese
17:00 – „Moonlight”, reż. Barry Jenkins
19:00 – INVITES TO THE INAUGURATION OF THE PROJECT
A FOREIGNER’S GUIDE TO CONTEMPORARY POLISH CINEMA – pokaz filmowy dla studentów zagranicznych
20:20 – „Milczenie”, reż. Martin Scorsese

• Niedziela 19 lutego 2017

12:00 – „Zerwany kłos”, reż. Witold Ludwig
14:00 – „Milczenie”, reż. Martin Scorsese
17:00 – „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, reż. Maria Sadowska
19:00 – Spotkanie z Magdaleną Boczarską – wstęp wolny!
20:30 – „Milczenie”, reż. Martin Scorsese

• Poniedziałek 20 lutego 2017

14:00 – „Zerwany kłos”, reż. Witold Ludwig
16:00 – „To tylko koniec świata”, reż. Xavier Dolan